H62: A rubin elem használata
Alkalmazás
XHTML 1.1
Ez a technika az alábbiakra vonatkozik:
A felhasználói programra és a segítő technológia támogatására vonatkozó megjegyzések
A rubin jelölés részét képezi az
rp
elem, amely tartalék mechanizmusként
szolgál az XHTML 1.1-et nem támogató felhasználói
programok esetében. Annak ellenére, hogy a rubin elem
csak az XHTML 1.1-ben került meghatározásra, az IE 5.0
és modernebb verziói még HTML 4.01 vagy XHTML 1.0
alkalmazása esetén is támogatják a rubin, rt, és rp
elemeket.
Leírás
A technika célja az, hogy rubin magyarázatokkal szolgáljon az alkalmazott szöveg kiejtéséről és jelentéséről abban az esetben, ha a jelentést a kiejtés határozza meg.
Számos nyelvben a szöveg a kiejtéstől függően mást és mást jelenthet. Ez meglehetősen gyakori vonás a kelet-ázsiai nyelvekben csak úgy, mint a héberben, arabban és más nyelvekben. De ugyanakkor ez előfordulhat az angol és más nyugat-európai nyelvekben is.
A rubin elem lehetővé teszi magyarázatok hozzáfűzését az "alapszöveghez", amelynek révén a kiejtéssel kapcsolatos információkat és bizonyos esetekben meghatározásokat lehet közölni a felhasználóval. A rubin elemet gyakran használják a japán és más kelet-ázsiai nyelvekkel. A rubin elem az XHTML 1.1 moduljaként került meghatározásra.
A rubin jelölésnek két fajtája létezik: az egyszerű és az összetett. Az egyszerű rubin elemet a teljes szavak vagy kifejezések esetében alkalmazzák. Ezt nevezik "alapszövegnek" (rb elem). A kifejezések kiejtését jelző rubin magyarázat (az rt elem, vagy rubin szöveg) kisebb karakterekkel kerül megjelenítésre. (A "rubin" kifejezés a nyomtatott szövegben megjelenő kisméretű betűkre utal.) A rubin szöveg általában közvetlenül az alap szöveg felett vagy előtt jelenik meg (a vízszintes szövegek fölött, a függőleges szövegek jobb oldalán). Bizonyos japán nyelvű szövegek esetében a rubin a szöveg értelmét adja meg, az alapszöveg fonetikus magyarázatával ellentétes oldalon. Az egyszerű rubin jelölés "tartalék" lehetőséget is tartalmaz a rubin elemet nem támogató felhasználói programok részére (amelyek nem támogatják az XHTML 1.1-et).
Az összetett rubin jelölés lehetővé teszi az alapszöveg felosztását kisebb részekre, amelyek egyenként társíthatók különálló rubin magyarázatokkal. Az összetett rubin elem nem támogatja a tartalék lehetőséget.
A rubin magyarázatok nem gyakoriak a héberhez hasonló nyelvekben, amelyekben az Unicode karakterek között a kiejtést megjelenítő megkülönböztető jelek is találhatók. Ez a vonás szintén nem gyakori az angol és más európai nyelvekben.
Megjegyzés: A rubin elemmel történő kiejtés megjelölés elsődleges célja a tartalmak még hozzáférhetőbbé tétele olyan fogyatékos felhasználók számára, akik a kiejtési információk birtokában képesek elolvasni és megérteni a tartalom nyelvét. Azoknak viszont nincs értelme megadni a kiejtési információkat, akik nem ismerik a tartalom nyelvét.
Példák
1. példa: A rubin jelölés kiejtési információkkal szolgál a mozaikszavakkal kapcsolatban
Az alábbi példában a rubin magyarázat kiejtési információkat közöl a Web Tartalom Akadálymentesítési Irányelvek kezdőbetűiből álló mozaikszóval (akronimmal) kapcsolatban. A WCAG betűk adják meg az alapot (az rb elem), míg a kiejtési információkat a rubin szöveg (az rt elem) jeleníti meg. A zárójeles rp rubin elem a rubin magyarázatokat nem támogató felhasználói programok esetén jelöli azt, hogy az rt elem szövege adja meg a kiejtési információkat. A zárójelben tett kiejtési információ közvetlenül az alapszöveg után jelenik meg (a rubin elemet támogató felhasználói programok nem jelenítik meg a zárójeleket).
Példa kód:
<p>When we talk about these guidelines, we often just call them
<ruby>
<rb>WCAG</rb>
<rp>(</rp>
<rt>Wuh-KAG</rt>
<rp>)</rp>
</ruby>.
</p>
2. példa: Rubin magyarázat a japán nyelvhez
A következő példa japán nyelvű. A japán nyelv esetében a rubin elem a Han karakterek (Kanji) kiejtését adja meg. A zárójeles rp rubin elem a rubin magyarázatokat nem támogató felhasználói programok esetén jelöli azt, hogy az rt elem szövege adja meg a kiejtési információkat. A zárójelben tett kiejtési információ közvetlenül az alapszöveg után jelenik meg (a rubin elemet támogató felhasználói programok nem jelenítik meg a zárójeleket).
Példa kód:
<p>
<ruby>
<rb>????</rb>
<rp>(</rp>
<rt>????????</rt>
<rp>)</rp>
</ruby>
</p>
Források
A források csak információs célokat szolgálnak, és csak angolul elérhetőek.
Kapcsolódó technikák
Ellenőrzések
Folyamat
Olyan szövegekhez, amelyeknél a rubin magyarázat szolgáltatja a kiejtési információt:
-
Ellenőrizze, hogy az rt elem tartalmazza-e az rb elemek által meghatározott szövegek kiejtési információit.
-
Egyszerű rubin jelölés esetén, ellenőrizze, hogy van-e rp elem, amely a rubin magyarázatokat nem támogató felhasználói programoknak jelzik, hogy az rt elem szövege adja meg a kiejtési információkat.
Elvárt eredmények
-
Az 1. és 2. ellenőrzés igaz.