G140: Az információ és a szerkezet elválasztása a megjelenítéstől a különböző megjelenítések engedélyezéséhez/bekapcsolásához
Alkalmazhatóság
Bármelyik technológia
Jelen technika vonatkozik a(z):
- 1.3.1 Teljesítési feltételre (Információ és relációk/összefüggések)
- 1.4.5 Teljesítési feltételre (Képként reprezentált szöveg)
- 1.4.9 Teljesítési feltételre (Képként reprezentált szöveg megjelenítése (kivétel nélkül))
Leírás
Jelen technika célja a kisegítő technológia és a tartalom együttműködésének elősegítése a tartalom strukturális kódolásának és a megjelenítési kódolás logikus szétválasztásával. A strukturális kódolás olyan elemek jelölése, mint a fejlécek, bekezdések, listák, táblázatok stb., amit a célra fenntartott technológiai szolgáltatások használatával hoznak létre. Ezzel szemben a megjelenítési kódolás olyan formázási hatások jelölése, mint a betűtípus, szín, méret, pozíció, szegély stb., ami szintén támogatott a technológiai szolgáltatások által.
Amíg a megjelenítés alkalmazásai vizuálisan utalnak a szerkezetre — a felhasználók az alkalmazott formázási szabályokból meghatározhatják a fejléceket, bekezdéseket, listákat stb. — ezek a alkalmazások nem kódolják a szerkezetet elég egyértelműen a kisegítő technológia számára, hogy az oldallal hatásos együttműködhessen. A különálló szerkezet, funkció és megjelenítési rétegek biztosítása lehetővé teszi, hogy a formázás által magába foglalt szemantika a szerkezeti rétegen keresztül algoritmikusan meghatározott legyen.
Jelen technika követése lehetővé teszi, hogy a felhasználói program:
-
A tartalom meglévő szerkezetén alapuló olyan jelentőségteljes szerkezeti átalakulást hajtson végre, mint a szakaszok átrendezése vagy szakaszlisták, illetve hivatkozási listák előállítása.
-
Támogassa az együttműködést a tartalommal az olyan szerkezeti jellemzők alapján, melyeket a kisegítő technológia nem tud meghatározni kizárólag a megjelenítési információ alapján. Például elvárható a listákkal kapcsolatos speciális beállítások biztosítása a listaelemek számának jelölésével vagy a lista végére való ugrással. Ez csak akkor lehetséges, ha a listaszerkezet is kódolt a listamegjelenítésen felül.
-
Módosítsa a tartalom megjelenítését a szerkezeti alkalmazásokhoz kapcsolt alternatív megjelenítési szabályok helyettesítésével.
Példák
Példa 1: HTML CSS-el
Egy HTML dokumentum olyan HTML szerkezeti alkalmazásokat használ, mint a bekezdések, listák, fejlécek stb., és elkerüli az olyan megjelenítési alkalmazásokat, mint a betűkészlet változások, elrendezési javaslat, stb. A dokumentum saját szerkezeti tulajdonságai alapján CSS-t alkalmaznak a dokumentum formázásához. A jól elkészített "osztály" jellemzők a HTML-ben kiterjesztik a szerkezeti jelölés szemantikáját, amennyiben szükséges, hogy engedélyezze a rugalmasabb CSS-szel történő formázást. A kisegítő technológiák a megjelenítés módosításához helyettesíthetik, vagy kiterjeszthetik a CSS-t, vagy mellőzhetik a CSS-t és közvetlenül a szerkezeti kódolással léphetnek interakcióba.
Példa 2: Címkézett PDF
Egy PDF dokumentum nagy részben a formázási információval beágyazott tartalomból áll. A szerkezetre vonatkozó információ az XML-szerű címkéket használó dokumentum különálló szakaszában biztosított. Ezt "címkézett PDF-nek" nevezik. Az ilyen címkékben található információt használhatják a kisegítő technológiák a megjelenítés átalakításához vagy a megjelenítésre utaló szerkezet megértéséhez.
Kapcsolódó technikák
Ellenőrzések
Folyamat
-
Vizsgálja meg a dokumentum kódolását.
-
Ellenőrizze, hogy a szerkezeti információ és funkció egyértelműen biztosított és logikusan van elválasztva a megjelenítési információtól.
Várható eredmények
-
A#2 teljesül