Aktuális híreink

A W3C implementációkat vár négy Ellenőrizhető Feltételek Adatintegritás ajánlástervezethez

2023. november 28.

Az Ellenőrizhető Feltételek Munkacsoport (Verifiable Credentials Working Group) implementációkat vár az alábbi ajánlástervezetekhez:

  • Ellenőrizhető Feltételek Adatintegritás 1.0 (Verifiable Credentials Data Integrity 1.0): a specifikáció egy alap eljárást ír le az Ellenőrizhető Feltételek és hasonló típusú digitális dokumentumok eredetiségének és integritásának biztosítására kriptográfiát használva, legfőképpen a digitális aláírásokat és a hozzájuk tartozó matematikai bizonyításokat alapul véve.
  • Adatintegritás EdSA Kriptosorozatok 1.0 (Data Integrity EdDSA Cryptosuites v1.0): a dokumentum egy adatintegritás kriptográfiai sorozatot ír le, mely digitális aláírás létrehozására vagy hitelesítésére használható a csavart Edwards görbe digitális aláírási algoritmus (Edwards Curve Digital Signature Algorithm, EdDSA) és a 25519 Görbe (ed25519) alkalmazásával.
  • Adatintegritás ECDSA Kriptosorozatok 1.0 (Data Integrity ECDSA Cryptosuites v1.0): a dokumentum egy adatintegritás kriptosorozatot ír le, mely digitális aláírás generálására használható az elliptikus görbe digitális aláírási algoritmus (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm, ECDSA) alkalmazásával.
  • Ellenőrizhető Feltételek JSON Séma Specifikáció (Verifiable Credentials JSON Schema Specification): az Ellenőrizhető Feltételek Adatmodell 2.0 [VC-DATA-MODEL-2.0] tervezet többek között meghatározza az Ellenőrizhető Feltételekre és Ellenőrizhető Megjelenítésekre használt modelleket, valamint elmagyarázza a három résztvevő: kibocsátó, tulajdonos, hitelesítő közötti kapcsolatokat. Az igazolhatóság, kibővíthetőség és a szemantikus interoperabilitás a funkcionalitás kritikus pontjai, melyekre az Ellenőrizhető Adatmodell 2.0 dokumentum végig hivatkozik. Jelen specifikáció egy mechanizmust biztosít a Feltételek Séma Ellenőrizhető Feltételekben történő használatára, a már létező adatséma koncepciókat alkalmazva.

Az észrevételeket az Ellenőrizhető Feltételek Munkacsoport Github-on várják 2024. január 24-ig.

 

Elektronikus könyvkiadás akadálymentesítése – felmentés

2023. november 22.

A W3C Digitális Könyvkiadást Segítő Munkacsoportja (Publishing Maintenance Working Group) kiadott egy Csoportfeljegyzést, az elektronikusan megjelenő kiadványok akadálymentesítése alóli felmentés jelzéséről (Group Note of The EPUB Accessibility exemption property). A felmentés tulajdonság (exemption property) lehetővé teszi az EPUB tartalom létrehozóinak, hogy jelölhessék, ha az érvényes jogi szabályozás felmentést ad az adott elektronikus publikáció akadálymentesítése vonatkozásában.

 

Implementációkat várnak a RDF Adatkészlet Kanonizálás ajánlástervezethez

2023. november 14.

Az RDF Adatkészlet Kanonizálás és Hash-elés Munkacsoport (RDF Dataset Canonicalization and Hash Working Group) implementációkat vár az RDF Adatkészlet Kanonizálás (RDF Dataset Canonicalization) ajánlástervezethez. Az RDF [RDF11-CONCEPTS] egy gráf-alapú adatmodellt definiál a világ dolgainak leírására, valamint biztosítja az alapot az ezen információ-gráfon alapuló következtetéshez. Időnként szükségessé válik az adatkészletek közötti különbségek összehasonlítása, azok digitális aláírása, vagy az adatkészletek rövid azonosítóinak generálása egy hash-elő algoritmuson keresztül. A most kiadott dokumentum egy algoritmust körvonalaz az RDF adatkészletek normalizálására annak érdekében, hogy ezen műveletek végrehajthatók legyenek.

Az észrevételeket az RDF Munkacsoport Github-on várják, 2023. november 28-ig.

 

RDF Adatkészlet Kanonizálás: magyarázat és felhasználói esetek – munkacsoport-feljegyzés

2023. október 25.

Az RDF Adatkészlet Kanonizálás és Hash-elés Munkacsoport (RDF Dataset Canonicalization and Hash Working Group) közzétette az RDF Adatkészlet Kanonizálás és Hash-elés Munkacsoport – Magyarázat és felhasználói esetek (RDF Dataset Canonicalization and Hash Working Group — Explainer and Use Cases) című munkacsoport-feljegyzést. A most kiadott, az RDF Adatkészlet Kanonizálás (RDF Dataset Canonicalization) specifikációt támogató dokumentum magyarázatot nyújt néhány, a problématérben felvetett kérdésre, valamint kapcsolódó felhasználói eseteket is bemutat.

 

W3C ajánlás a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.2

2023. október 17.

Az Akadálymentesítési Útmutató Munkacsoport (Accessibility Guidelines Working Group, AG WG) kiadta a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.2 (Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.2) W3C ajánlást. A WCAG és kiegészítő dokumentumai azt írják le, hogyan tehetők a webtartalmak akadálymentesebbé, hogy azok minél szélesebb körben legyenek hozzáférhetők a fogyatékos emberek számára. A WCAG-ről további információ a WCAG 2 Áttekintés (WCAG 2 Overview) oldalon érhető el. A most kiadott WCAG 2.2 kilenc új követelményt (sikerkritériumot) ad hozzá a korábbi WCAG 2.1-hez. Ezen új sikerkritériumok a látássérült, testi vagy kognitív fogyatékos emberek számára teszik még inkább akadálymentessé a webet, például kibővítik az érintéses bevitelhez kapcsolódó útmutatást. További információ a WCAG 2.2-ről az Újdonságok a WCAG 2.2-ben (What's New in WCAG 2.2) dokumentumban található.

 

Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.1 : frissített verzió

2023. október 16.

Az Akadálymentesítési Útmutató Munkacsoport (Accessibility Guidelines Working Group, AG WG) közzétette a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1) ajánlás frissített változatát. A WCAG és kapcsolódó dokumentumai elmagyarázzák, hogyan lehet a webes tartalmakat a fogyatékos emberek számára minél inkább hozzáférhetővé tenni. A most közzétett frissítés a korábbi hibajegyzéket is tartalmazza, valamint részletesebb információt nyújt a 4.1.1. Parszolás (4.1.1. Parsing) sikerkövetelményhez. További információ a WCAG-ről és a most közzétett frissítésről a WCAG 2 Áttekintés (WCAG 2 Overview) és a WCAG 2 Gyakori Kérdések (WCAG 2 FAQ) oldalon található.

 

Implementációkat várnak a Hordozható Hálózati Grafika (PNG) specifikáció (3. kiadás) ajánlástervezethez

2023. szeptember 25.

A PNG Munkacsoport implementációkat vár a Hordozható Hálózati Grafika (PNG) specifikáció (3. kiadás) (Portable Network Graphics (PNG) Specification (Third Edition) ) ajánlástervezethez. A dokumentum a PNG-t, egy bővíthető fájlformátumot ír le a statikus és animált raszteres képek veszteségmentes, hordozható, jól-tömörített tárolására. A PNG-vel szabadalommentesen helyettesíthető a GIF, valamint a TIFF számos általános használati módja. A PNG támogatja a színindexelt, szürkeskálás és színhű (truecolour) képeket, valamint egy opcionális alfa csatornát. A minta mélysége 1 és 16 bit között változhat. A jelen specifikáció két internetes médiatípust definiál: az image/png-t és az image/apng-t.

Az észrevételeket a PNG Munkacsoport Github-on várják, 2023. december 21-ig.

 

CSS Átmenetek 2. szint – első nyilvános tervezet

2023. szeptember 7.

A CSS Munkacsoport közzétette a CSS Átmenetek 2. szint (CSS Transitions Level 2) első nyilvános tervezetet. A CSS Átmenetek lehetővé teszik, hogy egy meghatározott időtartam alatt a CSS értékek tulajdonság változásai zökkenőmentesen történjenek meg.

 

Útmutató a WCAG 2.2 alkalmazásához nem webes infokommunikáció esetén – munkacsoport feljegyzés

2023. augusztus 21.

Az Akadálymentesítési Útmutató Munkacsoport (Accessibility Guidelines Working Group, AG WG) és a WCAG2ICT Akciócsoport megjelentette az Útmutató a WCAG 2.2 alkalmazásához nem webes infokommunikáció és kommunikációs technológiák esetén (Guidance on Applying WCAG 2.2 to Non-Web Information and Communications Technologies (WCAG2ICT) ) munkacsoport-feljegyzést. A most kiadott dokumentum a korábban megjelent WCAG2ICT tervezet első frissítése, amely útmutatást nyújtott a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.0 alkalmazásához nem webes dokumentumok és szoftverek esetén. A jelen frissített tervezet már a WCAG 2.1 sikerkritériumai valamint szószedete és kifejezései vonatkozásában is tartalmaz iránymutatást. A Munkacsoport dolgozik a WCAG 2.2 sikerkritériumaira vonatkozó útmutatáson, melyet szintén közreadnak majd. További információ e tevékenységi területről a WCAG2ICT Áttekintés (WCAG2ICT Overview) oldalon található.

 

A W3C Jövőképe - feljegyzés

2023. augusztus 3.

A W3C Tanácsadói Testülete (Advisory Board) közzétette a W3C Jövőképe (Draft Note of Vision for W3C) című dokumentum első verzióját, amely a W3C küldetésének, értékeinek, céljának és alapelveinek letisztult összefoglalása.

A dokumentum célja:

  • Bemutatni és megértetni, hogy mi maga a W3C, mivel foglalkozik, és mi is ennek a jelentősége.
  • Határozott állásponttal támogassa a döntéshozatalokat, főleg a vitás kérdésekben.
  • Megfelelő alappal rendelkezzen a W3C közösség közös értékei terén ahhoz, hogy a legtöbb résztvevő által támogatott konszenzust képviselje.
  • Legyen időtlen, ne igényeljen gyakori módosítást.

A dokumentum a tervek szerint végül W3C Nyilatkozatként jelenik meg.

 

Ajánlástervezetté lépett elő a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.2

2023. július 26.

Az Akadálymentesítési Útmutató Munkacsoport (Accessibility Guidelines Working Group, AG WG) ajánlástervezetként tette közzé a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) 2.2 (Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.2)-t. A WCAG és kiegészítő dokumentumai azt írják le, hogyan tehetők a webtartalmak akadálymentesebbé, hogy azok minél szélesebb körben legyenek elérhetők a fogyatékos emberek számára. Az útmutató az asztali gépen, laptopon, táblagépen vagy mobileszközökön megjelenő webes tartalmak akadálymentesítését célozza meg. További részletek a WCAG-ről a WCAG 2 Áttekintés (WCAG 2 Overview) oldalon, naprakész információ a most közzétett WCAG legfrissebb verziójáról pedig az Újdonságok a WCAG 2.2-ben (What's New in WCAG 2.2) dokumentumban található.

 

W3C-hírek archívuma

2022 · 2021 · 2020 · 2019 · 2018 · 2017 · 2016 · 2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2008 · 2007 · 2006 · 2005 · 2004 · 2003 · 2002