Aktuális híreink

Audió Munkamenet – első nyilvános tervezet

2024. november 14.

A Média Munkacsoport megjelentette az Audió Munkamenet (Audio Session) első nyilvános tervezetet. A most közzétett API egy API-felületet definiál annak vezérlésére, ahogyan az audió megjelenik és együttműködik más audió-lejátszó applikációkkal, jobb audió-keverést vagy kizárólagos visszajátszást téve lehetővé, a kontextustól függően, hogy konzisztensebb és integráltabb média-élményt biztosítson a különböző eszközökön keresztül.

 

Web Audio API 1.1 – első nyilvános tervezet

2024. november 6.

Az Audió Munkacsoport közzétette a Web Audio API 1.1 első nyilvános tervezetet. A specifikáció egy magasszintű webes API-t ír le a webes applikációkban lévő audió feldolgozására és szintetizálására. Az elsődleges paradigma egy audió útválasztó gráf, amelyben több [`AudioNode`] objektum kapcsolódik egymáshoz, hogy a teljes audió megjelenítést definiálja. A tényleges feldolgozásra elsősorban az alárendelt (ez alatti szinten lévő) implementációban kerül sor (tipikusan optimalizált Assembly / C / C++ kód), de a közvetlen szkript feldolgozás és szintetizálás (direct script processing and synthesis) is támogatott.

A dokumentum Bevezetője (Introduction) a jelen specifikáció iránti igényt írja le.

A most közzétett API más webes platform applikációkkal és elemekkel történő együttes használatra lett tervezve, konkrétan: XMLHttpRequest [XHR]-el (a `responseType` és `response` tulajdonságokat használva). Játékok és interaktív applikációk esetén arra számítanak, hogy a Web Audio API-t a `canvas` 2D-vel [2dcontext] és a WebGL [WEBGL] 3D grafikus API-val együtt használják majd.

 

30 éves a W3C!

2024. október 24.

W3C 30 logó, ahogy a hírben indexképként megjelenik A W3C (World Wide Web Konzorcium) októberben ünnepli 30. születésnapját. Az idén Anaheim-ben, California, USA, rendezett éves W3C Technikai Plenáris és Tanácsadói Bizottsági megbeszélésen (Technical Plenary and Advisory Committee (TPAC) Meeting) saját szekcióval ünnepelték a W3C három évtizedét és a Web fejlődését, bemutatva a W3C szabványainak világra gyakorolt hatását, valamint vizionálva a Web lehetőségeit az elkövetkezendő 30 évben.

Seth Dobbs, a W3C Elnöke és Ügyvezetője a következőket mondta e jeles alkalomból: “A Web ma már több milliárd ember mindennapjaiban nélkülözhetetlen, és ebben a W3C kiemelt szerepet játszott az eltelt 30 év során. A W3C 30. születésnapján mindenkinek köszönetet mondunk, aki hozzájárult a Web és a World Wide Web Konzorcium fejlődéséhez, ahhoz, hogy egy igazságos, jól informált és összekapcsolt társadalmat hozzunk létre. Most, mikor azt ünnepeljük, mit értünk el eddig és mit vizionálunk a jövőre, mindannyian tudjuk, hogy közös erőfeszítéseink révén a ma jobb, mint a tegnap volt. Meggyőződésem, hogy a közös munkával a holnapot még jobbá tesszük.”

 

Észrevételeket várnak a Web Valós Idejű Kommunikáció (WebRTC) a Böngészőkben W3C ajánláshoz

2024. október 16.

A Webes Valós idejű Kommunikáció Munkacsoport (Web Real-Time Communications Working Group) módosításokat – kiegészítéseket és javításokat is -, javasol a WebRTC: Valós Idejű Kommunikáció a Böngészőkben (WebRTC: Real-Time Communication in Browsers) W3C ajánláshoz. A dokumentum egy ECMAScript API készletet definiál WebIDL-ben, amely média és általános alkalmazás adatok küldését és fogadását teszi lehetővé olyan más böngészőkkel vagy eszközökkel, melyek a megfelelően definiált valós idejű protokoll-készleteket alkalmazzák. Jelen specifikációt egy, az IETF (Internet Engineering Task Force) RTCWEB csoport által fejlesztett protokoll-specifikációval, valamint egy, helyi médiaeszközökhöz hozzáférést biztosító API specifikációval együtt fejlesztik.

A 2021. januárban közzétett WebRTC ajánláshoz javasolt kiegészítéseket egy, a dokumentumhoz csatolt melléklet tartalmazza. Az észrevételeket, beleértve az implementációs tapasztalatokat is, a Munkacsoport GitHub-ján várják 2024. december 8-ig.

 

Útmutató a WCAG 2.2 alkalmazásához nem webes infokommunikáció esetén (WCAG2ICT) munkacsoport-feljegyzés

2024. október 9.

Az Akadálymentesítési Útmutató Munkacsoport (Accessibility Guidelines Working Group) kiadta az Útmutató a WCAG 2.2 alkalmazásához nem webes információ- és kommunikációs technológiák esetén (Guidance on Applying WCAG 2.2 to Non-Web Information and Communications Technologies (WCAG2ICT) véglegesített munkacsoport-feljegyzést.

A WCAG2ICT leírja, hogyan alkalmazhatók a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) alapelvei, iránymutatásai és sikerkritériumai a nem webes információ- és kommunikációs technológiákra (ICT) , különösen a nem webes dokumentumok és szoftverek esetén. A Feljegyzés emellett útmutatást nyújt a WCAG 2.0, 2.1 és 2.2 sikerkritériumai valamint szószedete és kifejezései vonatkozásában is. További információ a WCAG2ICT Áttekintés (WCAG2ICT Overview) oldalon.

 

CSS-rács Elrendezés Modul 3. szint – első nyilvános tervezet

2024. október 1.

A CSS Munkacsoport közzétette a CSS-rács Elrendezés Modul 3. szint (CSS Grid Layout Module Level 3) első nyilvános tervezetet. Ez a CSS modul az ún. téglamintázatú (masonry) elrendezést mutatja be, mint a CSS-rács (CSS Grid) tárolók egy újabb elrendezési módját.

 

CSS Értékek és Egységek Modul 5. szint – első nyilvános tervezet

2024. szeptember 20.

A CSS Munkacsoport megjelentette a CSS Értékek és Egységek Modul 5. szint (CSS Values and Units Module Level 5) első nyilvános tervezetet. Ez a CSS modul leírja azokat a közös értékeket és egységeket, amelyeket a CSS tulajdonságok elfogadnak, valamint azt a szintakszist, amellyel azok leírhatók a CSS tulajdonság definíciókban.

 

CSS Állapotátmeneti funkciók 2. szint – első nyilvános tervezet

2024. szeptember 12.

A CSS Munkacsoport megjelentette a CSS Állapotátmeneti funkciók 2. szint (CSS Easing Functions Level 2) első nyilvános tervezetet. Ez a CSS modul egy módot ír le arra, ahogyan a szerző (a tartalom létrehozója) egy átmenetet definiálhat, bizonyos érték változási sebességének vezérlésével. Animációkra alkalmazva, ilyen átmenettel létrehozhatók a fizikai jelenségeket utánzó animációk mint a lendület vagy az animáció nem-folytonos léptetésével a robotszerű mozgás. A most kiadott 2. szint kifinomultabb funkciókat ad a szokásos állapotátmeneti görbékhez.

 

Federált Jogosítások Kezelése API – első nyilvános tervezet

2024. szeptember 10.

A Federált Identitás Munkacsoport (Federated Identity Working Group) kiadta a Federált Jogosítások Kezelése API (Federated Credential Management API) első nyilvános tervezetet. A most közzétett webes platform API lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy federált felhasználói fiókjukkal jelentkezzenek be a weboldalakra, miközben személyes adataik továbbra is védettek maradnak.

 

W3C ajánlás az Adatkatalógus Szókészlet 3. verzió (DCAT)

2024. szeptember 5.

Az Adatkészlet Csere Munkacsoport (Dataset Exchange Working Group) közzétette az Adatkatalógus Szókészlet 3. verzió (Data Catalog Vocabulary (DCAT) – Version 3) W3C ajánlást. A DCAT egy, a weben közzétett adatkatalógusok közötti interoperabilitás elősegítésére tervezett RDF szókészlet. Jelen dokumentum egy sémát definiál, és példákat ad e séma használatára.

A DCAT lehetővé teszi az adatot közzétévők számára adatkészletek és adatszolgáltatások egy katalógusban történő leírását egy szabványos modellt és szókészletet használva, amely engedi a metaadatok feldolgozását és aggregációját több katalógusból. Ez eredményezheti az adatkészletek és adatszolgáltatások könnyebb felfedezhetőségét. Emellett biztosítani képes az adatkatalógusok közzétételének nem-központosított módját, valamint az adatkészletekre irányuló federált keresést is lehetővé teszi ugyanazt a lekérdezési mechanizmust és struktúrát használva. Az aggregált DCAT metaadat manifest fájl-ként szolgálhat a digitális megőrzés folyamat során.

 

WOFF fájlformátum 2.0 – frissített W3C ajánlás

2024. augusztus 30.

A Web Karakterkészlet Munkacsoport (Web Fonts Working Group) közzétette a WOFF Fájlformátum 2.0 (WOFF File Format 2.0) frissített W3C ajánlást. A széles körben alkalmazott WOFF 1.0 tapasztalatai alapján ezt a specifikációt már úgy fejlesztették, hogy jobb tömörítést tegyen lehetővé és ezáltal kisebb hálózati sávszélességet használjon, miközben ugyanúgy gyors kitömörítést biztosít mobileszközökön is. Ezt egy tartalomtudatos előfeldolgozó lépés és egy fejlettebb entrópiakódolás összekapcsolásával érték el, a WOFF 1.0-ban használt Flate tömörítéssel szemben.

 

W3C-hírek archívuma

2023 · 2022 · 2021 · 2020 · 2019 · 2018 · 2017 · 2016 · 2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2008 · 2007 · 2006 · 2005 · 2004 · 2003 · 2002