Kontraszt (minimum):
Az 1.4.3 teljesítési feltétel (SC) értelmezése
1.4.3 Kontraszt (minimum): A szöveg és a képként reprezentált szöveg vizuális megjelenítése esetében a kontraszt arány minimum 5:1, kivéve az alábbi esetben: (AA szint)
Nagybetű: A nagy betűmérettel szerkesztett szövegek és a nagy betűméretű képként reprezentált szövegek esetében a kontrasztarány minimum 3:1;
Járulékosság: Az a szöveg vagy képként reprezentált szöveg nem rendelkezik minimum-kontraszt feltétellel, amely inaktív felhasználói interfész alkotóeleme, vagy csupán dekoráció, vagy egy képen szereplő járulékos szöveg, vagy nem látható.
logó típusok: A logóhoz, vagy márkanévhez tartozó szövegek nem rendelkeznek minimum kontraszt feltétellel.
Jelen teljesítési feltétel célja
Jelen teljesítési feltétel célja elégséges kontrasztot biztosítani a szöveg és háttere között, annak érdekében, hogy az olvasható legyen az enyhén látássérült emberek számára (akik nem használnak kontraszt-erősítő kisegítő technológiát). Az olvasási teljesítmény-értékelések alapján, a színvakságban nem szenvedő emberek számára a színárnyalatnak és a színtelítettségnek minimális vagy semmilyen hatása sincs az olvasáshatóságra (Knoblauch at al., 1991). A színvakság (color deficiency) némileg befolyásolhatja a fényerősség kontrasztját. Ezért a javaslatban a kontrasztot olyan módon számítják ki, hogy a szín nem minősül kulcstényezőnek, annak érdekében, hogy a színvak emberek számára is megfelelő kontraszt legyen a szöveg és háttere között.
Nem tartozik ide az a szöveg, amely díszítő hatású és nem közvetít információt. Például, ha véletlenszerű szavakat alkalmaznak a háttérhez és a szavak a jelentés megváltozása nélkül átrendezhetők vagy helyettesíthetők, akkor ez díszítő hatásúnak minősül és nem kell megfelelnie jelen feltételnek.
A nagyobb és szélesebb betűvastagsággal szerkesztett szöveget könnyebb elolvasásni alacsonyabb kontraszt esetén. Emiatt a kontraszt-követelmény a nagyobb betűméretű szövegeknél alacsonyabb. Ez a nagy betűméretű szövegeknél lehetővé teszi a szerkesztők számára szélesebb színválaszték használatát, ami segíti az oldalak tervezését, különösen a címek esetében. A 18 pontértékű vagy a 14 pontértékű félkövér szöveg elég nagynak minősül ahhoz, hogy alacsonyabb kontrasztarányt használjanak hozzá. (Tekintse meg a "The American Printing House for the Blind" kiadó, valamint az amerikai Kongresszusi Könyvtár nagy betűméretre vonatkozó útmutatóját (Guidelines for Large Printing) nagybetűkre vonatkozó irányelveit a Forrásjegyzék alatt). A „18 pontértéknek” és a „félkövér” kifejezésnek más jelentése van különböző betűtípusok esetében, de a nagyon vékony, vagy szokatlan betűtípusok kivételével megfelelőnek kell lenniük. Mivel nagyon sokféle betűtípus létezik, az általánosan elfogadott méretet alkalmazzák, és megjegyzést fűznek a különleges vagy vékony betűtípusokhoz.
A szövegre vonatkozó előzőleg említett kontrasztkövetelmények a képként reprezentált szöveg (olyan szöveg, melyet pixelekben jelenítettek meg és kép formátumban tároltak) esetében is érvényesek, mint ahogy az az 1.4.3 teljesítési feltételben megállapításra került.
Ez a követelmény olyan helyzetekre is vonatkozik, ahol a képként reprezentált szöveg értelmezését szöveges formátumban tervezték. Az olyan kiegészítő szöveg, mint a fényképeken esetlegesen szereplő utcanévtábla, nem tartozik ide. Mint az a szöveg sem, melyet valamiért úgy terveztek, hogy mindenki számára láthatatlan legyen. Az olyan stilizált szöveget, mint ami például a vállalati logókban található, a funkciója szerint kell az oldalon kezelni, amely vagy garantálja, vagy nem a tartalom szöveges változatban történő megjelenítését. A logókon és logótípusokon felül kialakított egységes vizuális irányelvek nem tartoznak a kivételek közé.
Ebben a rendelkezési részben van egy kivétel, amely szerint „a képnek azon részei, melyek más fontos vizuális tartalommal rendelkeznek,”. Ennek a kivételnek az a célja, hogy megkülönböztesse a szöveget tartalmazó képeket azoktól a képként reprezentált szövegektől, amelyek annak érdekében helyettesítik a szöveget, hogy az egyedi formában jelenjen meg.
Megjegyzés 1: Bizonyos kognitív nehézségekkel küzdő embereknek alacsony kontrasztú színkombinációkra vagy színárnyalatokra van szükségük, ezért megengedjük és ösztönözzük, hogy a szerkesztők olyan mechanizmust biztosítsanak, amely a tartalom elő- és háttérszíneit szabályozza. A választható kombinációk közül néhánynak alacsonyabb lehet a kontrasztszintje, mint azoknak, amelyek a teljesítési feltételek között szerepelnek. Ez nem jelenti az említett teljesítési feltételek megsértését, abban az esetben, ha biztosításra kerül egy mechanizmus, amely visszatér a teljesítési feltételekben felsorolt alapértékekhez.
Megjegyzés 2: A képként reprezentált szövegek arányosítása nem olyan jó minőségű, mint a szövegeké, mert az előbbiek hajlamosak a képelemekre történő bontódásra. A képként reprezentált szövegek esetében szintén nehezebb az előtér és a háttér kontrasztjának, illetve a színkombinációk megváltoztatása, ami pedig szükséges lenne egyes felhasználók számára. Ezért ahol lehet, a szöveg használatát javasoljuk, és ahol ez nem lehetséges, ott nagyobb felbontású kép alkalmazása ajánlott.
Habár jelen teljesítési feltétel csak szöveg alkalmazására vonatkozik hasonló kérdések merülnek fel a táblázatokban vagy grafikonokban megjelenített adatok esetében is. Szintén jó színkontrasztot kell biztosítani azokhoz az adatokhoz, melyek ilyen formában jelennek meg.
Szintén tekintse meg Az 1.4.6 teljesítési feltétel értelmezése - Kontraszt (kiemelés) oldalt.
Indoklás a választott arányokhoz
A 3:1 kontrasztarány az [ISO-9241-3] és az [ANSI-HFES-100-1988] által ajánlott minimális szint a szabványos szöveghez és látványhoz. Jelen rendelkezésben az 4.5:1 arány kerül alkalmazásra olyan kontrasztvesztés esetén, amely a közepesen alacsony látásélesség, a veleszületett vagy a szerzett színvakság következményeként jelentkezik, vagy tipikusan az életkor növekedésével járó kontrasztérzékenység elvesztése esetén.
Az indoklás az, hogy a látásélesség logaritmusának csökkenése általánosan összefügg a kontrasztérzékenység logaritmusának csökkenésével. Azoknak a csökkent látóképességű embereknek, akik 20/40 látásélességgel rendelkeznek, nagyjából 4.5:1 kontrasztra van szükségük, ahhoz, hogy az azonos értékű legyen az egészséges látásra vonatkozó 3:1 minimum kontrasztszabvánnyal [ARDITI-FAYE]. A 20/47 látásélességgel rendelkező felhasználóknak körülbelül 5:1 kontrasztra, míg a 20/80 látásélességgel rendelkezőknek körülbelül 7:1 kontrasztra van szükségük.
Az árnyalatokat különbözően érzékelik a színvak felhasználók (a veleszületett és a szerzett esetekben egyaránt), ami a jól látó felhasználókhoz hasonlítva eltérő színeket és relatív fényerősségű kontrasztokat eredményez. Emiatt a népesség fent említett részénél a hatásos kontraszt és az olvashatóság eltérő. Ennek ellenére, a színvakság eltérő típusai miatt, az általánosan elfogadott és hatásos szín-pár használat kontraszthoz történő előírása nem lehetséges. A megfelelő fényerősségű kontraszt iránti igény a színérzékeléstől független kontraszt elvárásán keresztül alkalmazkodik ehhez. Szerencsére a fényerősség érzékelése a rövid és hosszú-hullámú idegvégződések által történik, melyek nagymértékben átfedik egymás színkép-válaszait. Ennek eredménye, hogy a hatásos fényerősségű kontraszt általánosságban kiszámítható, a speciális színvakság figyelembe vétele nélkül. Kivételt jelent a dikromatikus színlátással rendelkezők számára a túlnyomórészt hosszú hullámhosszúságú színek használata a sötétebb általában feketében megjelenő) színek helyett. (Ebből az okból kifolyólag, javasolt technikát biztosítunk a fekete alapon piros elkerüléséhez). További információkért tekintse meg a [ARDITI-KNOBLAUCH] [ARDITI-KNOBLAUCH-1996] [ARDITI].
Az AA szinthez az 5:1 kontrasztarány került kiválasztásra, mert ez egyenlíti ki a megközelítőleg 20/40 értéknek megfelelő csökkent látóképességű felhasználók által általánosan tapasztalt kontrasztérzékenység hiányát. (a 20/40 értéket megközelítőleg 4,5:1 aránynak számolják, amit további kismértékű kontrasztnövekedés biztosításával felkerekítenek 5-re.) A 20/40 érték általában egy körülbelül 80 éves ember tipikus látásélességének felel meg. [GITTINGS-FOZARD]
Az AAA szinthez a 7:1 kontrasztarány került kiválasztásra, mert ez egyenlíti ki a megközelítőleg 20/80 értéknek megfelelő csökkent látóképességű felhasználók által általánosan tapasztalt kontrasztérzékenység hiányát. Az erősen látáscsökkent emberek általában kisegítő technológiákat használnak a tartalmak eléréséhez (ezek a kisegítő technológiák általában beépített kontraszterősítővel, valamint nagyítási lehetőséggel rendelkeznek). A 7:1 arány ezért általában kiegyenlíti a kontrasztérzékenység hiányát, amit azok a csökkent látóképességű felhasználók tapasztalnak, akik nem használnak kisegítő technológiát. Ugyanez az arány a színvakok számára is biztosít kontraszterősítést.
Megjegyzés: az [ISO-9241-3] és az [ANSI-HFES-100-1988] számítások szövegtörzsekhez készültek. Enyhített kontrasztarány biztosított a sokkal nagyobb méretű szövegekhez.
Megjegyzések a képletről
Átváltás a nem-lineáris alakokról a lineáris RGB értékekre az IEC/4WD 61966-2-1 [IEC-4WD] és a „Szabványos alapértelmezett színtér az internethez – sRGB” [sRGB] alapján történik.
A kontrasztra vonatkozó képlet (L1/L2) az [ISO-9241-3] és az [ANSI-HFES-100-1988] szabványokon alapul.
Az ANSI/HFS 100-1988 szabvány megköveteli, hogy a környező fényekből hozzáadódó értékek kerüljenek bele az L1 és L2 számításába. A .05 érték használata az [IEC-4WD] szabványból származó "Tipikus megtekintési fényfolt"-on és az M. Stokes és mások által készített [sRGB] tanulmányon alapul.
Jelen teljesítési feltétel és a hozzá kapcsolódó definíciók a „kontrasztarány”, és „relatív fényerősség” szakkifejezést használják a „fényerősség” kifejezés helyett, azért, hogy rámutassanak arra a tényre, hogy a webtartalom önmagában nem sugároz fényt. A kontrasztarány megadja a relatív fényerősség mértékét, amelyet a megjelenítés eredményezne. (Mivel arányról van szó, dimenzióval nem rendelkezik.)
Megjegyzés 1: Forduljon a kapcsolódó forrásokhoz azoknak az eszközöknek a listájáért, melyek kontrasztarányt használnak a webtartalom kontrasztjának elemzéséhez.
Megjegyzés 2: Szintén tekintse meg a 2.4.7 teljesítési feltétel értelmezését - Látható fókusz a billentyűzetfókusz jelöléséhez kapcsolódó technikákkal kapcsolatban.
Megjegyzés 3: A szerkesztők számára néha hasznos, hogy ne határozzanak meg színeket egy oldal bizonyos területeihez, annak érdekében, hogy segítsék a speciális színkombinációkat igénylő felhasználókat a tartalom megtekintésében, az általuk kedvelt színelrendezés használatán keresztül. További információért forduljon az 1.4.5 teljesítési feltétel értelmezéséhez – Képként reprezentált szöveg fejezethez.
Az 1.4.3 teljesítési feltételből származó előnyök
-
A csökkent látóképességű emberek gyakran nehézségekbe ütköznek az olyan szövegek elolvasásánál, amelyek nem különülnek el a háttértől. Ez súlyosbodhat, ha az egyén színvaksággal küzd, amely még inkább csökkenti a kontrasztot. Minimum fényerősségű kontrasztarány biztosítása a szöveg és háttere között könnyebben olvashatóvá teheti a szöveget, még abban az esetben is, ha az egyén nem látja a színek teljes skáláját. Ez azoknál a személyeknél is működik, akik egyáltalán nem képesek a színek érzékelésére.
Kapcsolódó források
A források tájékoztató jellegűek, és csak angol nyelven érhetőek el.
Az 1.4.3-as teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák - Kontraszt (Minimum)
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges (minimum) technikák
Utasítások: Válassza ki az alábbi szituációk közül azt, amelyik illik az Ön által használt tartalomhoz. Minden szituáció olyan számmal jelölt technikákat (vagy technikák kombinációját) tartalmaz, amelyet a Munkacsoport elégségesnek tart az adott szituációban.
A szituáció: A szöveg betűmérete kisebb, mint 18 pont, amennyiben a betű nem félkövér, illetve kisebb, mint 14 pont, amennyiben a betű félkövér
Egyéb technikák (javasolt) az 1.4.3-hoz
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
-
Magasabb kontrasztérték használata mintázott háttér felett található szöveghez (jövőbeli hivatkozás)
-
Fekete szöveg mögött világos pasztellszínű háttér használata a fehér háttér helyett (jövőbeli hivatkozás)
-
Unikód szöveg és stíluslapok használata a képként reprezentált szöveg helyett (jövőbeli hivatkozás)
-
Magasabb kontrasztérték használata a grafikonokban lévő vonalakhoz (jövőbeli hivatkozás)
-
Nagyobb kontraszt-szint használata a piros-fekete szöveg/háttér kombinációkhoz (jövőbeli hivatkozás)
-
Túlnyomórészt a középső színképhez tartozó színek használata a világos és színképbeli szélsőséges értékekhez
-
Fekete szöveg mögött világos pasztellszínű háttér használata a fehér háttér helyett, az elégséges, de nem szélsőséges kontrasztok létrehozásához (jövőbeli hivatkozás)
-
Egyszerű vonalas rajzokat használó ikonok készítése, amelyek teljesítik a szövegre vonatkozó kontrasztfeltételeket (jövőbeli hivatkozás)
-
Elégséges színkontrasztot biztosítani a grafikonoknál és táblázatoknál (jövőbeli hivatkozás)
-
Alapértelmezett ábrázolásként 3:1, vagy magasabb kontrasztarány használata (jövőbeli hivatkozás)
-
Elégséges színkontrasztot biztosítani az üres szövegmezőkhöz (jövőbeli hivatkozás)
Az 1.4.3 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg az 1.4.3-as teljesítési feltételre vonatkozóan.
Terminológia
- csak dekoráció
-
kizárólag csak esztétikai célja van, nem nyújt információt és nincs funkciója
Megjegyzés: A szöveg csak dekorációnak számít, amennyiben a szavak a céljuk megváltoztatása nélkül cserélhetők, vagy helyettesíthetők.
Példa: Egy szótár fedőlapján nagyon halvány, véletlenszerű szavak találhatók a háttérben.
- felhasználói felület-elem
-
a felhasználók által észlelt tartalom olyan része, amely egy meghatározott (distinct) funcióhoz tartozó egyszerű vezérlésnek számít
Megjegyzés 1: A többszörös felhasználói felületelemek egyszeres algoritmikus elemként implementálhatóak. Az alkotóelemek itt nem kötődnek programozási technikákhoz, hanem inkább ahhoz, amit a felhasználók egyedi vezérlőelemként érzékelnek.
Megjegyzés 2: A felhasználói felületelemek egyéb elemeket és hivatkozásokat, illetve szkriptek által generált alkotóelemeket foglalnak magukba.
Példa: Egy kisalkalmazáshoz tartozik egy „vezérlés,” amelyet a tartalmon belüli mozgásra lehet használni soronként vagy oldalanként, vagy véletlenszerű eléréssel. Mivel ezek közül mindegyiknek névvel kell rendelkeznie és egyedileg beállíthatónak kell lenniük, mindegyikük felhasználói felületelem lesz.
- képként reprezentált szöveg
-
olyan szöveg, melyet nem szöveges formátumban jelenítenek meg (pl. egy kép) annak érdekében, hogy különleges vizuális hatást keltsen
Megjegyzés: Ez nem foglalja magába az olyan szöveget, amely egy kép része és más lényeges vizuális elemet tartalmaz.
Példa: Egy képen szereplő személy neve egy névtáblán.
- kontrasztarány
-
(L1 + 0.05) / (L2 + 0.05), ahol
-
L1 a színek világosságának relatív fényerőssége, és
-
L2 a színek sötétségének relatív fényerőssége.
Megjegyzés 1: A kontrasztarány értéke 1-től 21-ig terjedhet (általánosan 1:1-től 21:1-ig).
Megjegyzés 2: Mivel a szerkesztőknek nincs ellenőrzésük a felhasználói beállítások felett a szöveg megváltoztatására vonatkozóan (például: betűsimítás vagy finomítás), a szöveghez kapcsolódó kontrasztarány a finomítás kikapcsolásával értékelhető.
Megjegyzés 3: Az 1.4.3 és az 1.4.6 Teljesítési Követelmények céljainak megfelelően a kontraszt mérése az előírt háttér figyelembevételével történik, amin keresztül a szöveg megváltozik a normál használat során. Ha nincs háttérszín meghatározva, akkor a fehér az elfogadott.
Megjegyzés 4: A háttérszín az előírt színe a tartalomnak. Hibát jelent, ha a háttér színe nem, míg a szöveg színe meghatározott, mert a felhasználók alap háttérszíne ismeretlen, és nem lehet értékelni a megfelelő kontraszt céljából. Hasonló okból hibát jelent, ha a szöveg színe nem, míg a háttér színe meghatározott.
Megjegyzés 5: Ahol a betű körül keret található, a keret kontrasztot is biztosíthat, valamint felhasználható a betű és a háttér közötti kontraszt kiszámításához. A betű körüli keskeny keret a betű részeként használható. A betű körüli vastag keret, mely annak belső részleteit is kitölti, fényudvarként működik és háttérnek tekinthető.
Megjegyzés 6: A WCAG megfelelésnek értékelhetőnek kell lennie a tartalomban előírt színpárok szempontjából, amelyet a szerkesztő egymás melletti megjelenítésben képzel el egy tipikus megjelenítés során. A szerkesztőknek nem kell figyelembe venniük az olyan szokatlan megjelenítéseket, mint a felhasználói program által készített színváltozások, kivéve olyan esetben, melyek a szerkesztői kódok eredményei.
-
- nagyméretű (szöveg)
-
a legalább 18 pontos vagy 14 pont vastagságú betűméret, amely egyenlő vonalvastagságot jelent a kínai, japán és koreai (CJK) betűkhöz képest
Megjegyzés 1: Azokat a betűket, melyeknek felismerését csökkenti a különösen vékony vonalvastagság vagy a szokatlan sajátosság, nehezebb elolvasni, különösen alacsony kontrasztszinten.
Megjegyzés 2: A betűméret az a méret, ahogy a tartalmat közvetítik. Ez nem foglalja magába a felhasználó által végzett átméretezést.
Megjegyzés 3: A betű tényleges mérete, amit a felhasználó lát, függ mind a szerkesztő által meghatározott mérettől, mind a felhasználó megjelenítési vagy a felhasználói program beállításaitól. Ez a teljesítési feltétel a jelenleg elérhető általános pixelméreteken alapul. Az alacsony látóképességgel rendelkező felhasználók felelőssége, hogy a megfelelő beállítást kiválasszák.
Megjegyzés 4: Amikor a szöveget a betűméret meghatározása nélkül használják, a nagyobb böngészők által használt legkisebb betűméret elfogadható a betű meghatározásához. Ha egy 1-es szintű fejléc 14 pontos vagy ennél nagyobb betűvastagságban jelenik meg a fő böngészőkön, akkor ésszerű annak feltételezése, hogy nagyméretű szövegről van szó. A relatív arányosítás hasonló módon számolható ki az alapértelmezett méretek alapján.
- szöveg
-
karakterek sorozata, mely lehet algoritmikusan meghatározott , ahol a sorozat valamit emberi nyelven fejez ki