Színhasználat:
Az 1.4.1 teljesítési feltétel (SC) értelmezése
1.4.1 Színhasználat: Nem a szín az egyetlen vizuális módja az információ közvetítésének, a tevékenység jelzésének, a válaszadásra ösztönzésnek, vagy a vizuális alkotóelemek megkülönböztetésének. (A szint)
Megjegyzés: Ez a teljesítési követelmény a színérzékelést speciálisan kezeli. Az érzékelés további formáit az 1.3 Irányelv tartalmazza, beleértve a szín és egyéb vizuális megjelenítés kódolásához való algoritmikus hozzáféréseket.
Jelen teljesítési feltétel célja
Jelen teljesítési feltétel célja biztosítani azt, hogy minden felhasználó hozzáférjen a színkülönbségeken keresztül közvetített információhoz, vagyis, a színhasználat által közvetített információhoz, ahol minden színnek meghatározott jelentése van. Amennyiben az információt egy képen (vagy más egyéb nem szöveges formátumon) a színkülönbségeken keresztül jelenítik meg a színérzékelési nehézségekkel küzdő (színvak) felhasználók esetleg nem látják a színeket. Ebben az esetben a szín által közvetített információ egy másik vizuális eszközön keresztül történő megjelenítése biztosítja, hogy azok a felhasználók, akik nem látják a színeket az információt érzékelni tudják.
A szín fontos eszköznek számít a webtartalom tervezésénél, erősíti annak esztétikai megjelenését, használhatóságát és hozzáférhetőségét. Azonban néhány felhasználó színérzékelési nehézségekkel küzd. A látássérült emberek gyakran korlátozott színérzékeléssel szembesülnek és sok idős felhasználó nem látja jól a színeket. Továbbá, a csak-szöveg formátumú, csökkentett színű vagy egyszínű képernyőket és böngészőket használó emberek nem tudnak hozzáférni a csak színes formátumban megjelenített információhoz.
Példák a színkülönbségek által közvetített információra: „a kitöltendő mezők pirosak”, „a hiba piros színnel jelenik meg”, és „Mária értékesítései pirosak, míg Tamáséi kékek”. Egy tevékenység elvégzésének jelzésére vonatkozó példák magukba foglalják:szín használata annak jelzésére, hogy egy hivatkozás új ablakban nyílik meg, vagy egy adatbázisba való bejegyzés sikeresen megtörtént. Illetve példaként említhető egy adott (gépi) reakció valamely felhasználói tevékenységre, ilyen a kiemelés használata űrlapmezőkön annak jelzésére, hogy a kitöltendő mező(k) üresen maradt(ak).
Megjegyzés: Ez nem jelenti az, hogy nem támogatjuk a színhasználatot egy oldalon, vagy akár a színkódolást, amennyiben az redundáns más vizuális jelzéssel.
Az 1.4.1 teljesítési feltételből származó előnyök
-
A látássérült felhasználóknak gyakran csökkentett színérzékelése van
-
Az idős felhasználók nem látják jól a színeket.
-
A színvak felhasználók számára előnyös, amikor a színek által közvetített információ egyéb vizuális úton is elérhető.
-
A csak-szöveg formátumot, csökkentett színű, vagy egyszínű képernyőket és böngészőket használó emberek esetleg nem képesek arra, hogy a színfüggő információhoz férjenek hozzá.
Példák az 1.4.1 teljesítési feltételre
-
Egy űrlap, amely színt és szöveget használ a kitöltendő mezők jelölésére
Egy űrlap kötelezően kitöltendő és nem kötelezően kitöltendő mezőket tartalmaz. Az űrlap tetején lévő utasítások elmagyarázzák, hogy a kötelezően kitöltendő mezők piros szövegű címkével rendelkeznek, és egy ikonnal, melynek szöveges változata jelzi, hogy: “kitöltendő”. A piros szöveg és az ikon egyaránt algoritmikusan összekapcsolt a megfelelő űrlapmezővel azért, hogy a kisegítő technológiát használók be tudják azonosítani a kötelezően kitöltendő mezőket.
-
Egy vizsga.
Diákok egy kémiai vegyület SVG (méretezhető vektorgrafika) képét nézik és a diagramon használt színek alapján beazonosítják a kémiai alkotóelemeket. Az alkotóelemekhez kapcsolódó szöveges változatok megnevezik az elem színét és jelzik az elem helyét a diagramon. Azok a diákok, akik nem érzékelik a színeket, ugyanazt az információt kapják az alkotóelemekről, mint az osztálytársaik. (Ez a technika szintén megfelel a 1.1 irányelvnek, A szint.)
-
Kikapcsolt űrlap-elemek.
Azokat az űrlap-elemeket, amelyek a jelölésen vagy szkripten keresztül kikapcsolnak, a felhasználói programok szürkévé és inaktívvá változtatják. Kikapcsolt állapotban ezek az elemek nem fókuszálhatók. A kisegítő technológiák algoritmikusan meghatározhatják a kikapcsolt elemek állapotát, és erről a felhasználót is tájékoztatják, amint szembekerül az oldalon lévő elemekkel. A szín változtatás és a fókuszvesztés redundáns vizuális információt biztosít a vezérlés állapotáról .
Kapcsolódó források
A források tájékoztató jellegűek, és csak angol nyelven érhetőek el.
Az 1.4.1-es teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák - Színhasználat
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges (minimum) technikák
Utasítások: Válassza ki az alábbi szituációk közül azt, amelyik illik az Ön által használt tartalomhoz. Minden szituáció olyan számmal jelölt technikákat (vagy technikák kombinációját) tartalmaz, amelyet a Munkacsoport elégségesnek tart az adott szituációban.
A szituáció: Ha bizonyos szavak, hátterek, vagy más tartalmak színét használják fel az információ jelzésére:
Egyéb technikák (javasolt) az 1.4.1-hez
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
-
Az információ redundánsan kerül közvetítésre a színek használatáva (jövőbeni hivatkozás)
-
C15: Using CSS to change the presentation of a user interface component when it receives focus (CSS)
Az 1.4.1 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg az 1.4.1-es teljesítési feltételre vonatkozóan.