Képként reprezentált szöveg (kivétel nélkül):
Az 1.4.9 teljesítési feltétel (SC) értelmezése
1.4.9 Képként reprezentált szöveg (kivétel nélkül): Képként reprezetnált szöveg csak dekorációként szolgál, illetve ott használt ahol a szöveg sajátos megjelenítése lényeges sajátos megjelenítése. (AAA Szint)
Megjegyzés: A logo típusok (a logohoz tartozó szöveg, vagy márkanév) lényegesnek minősülnek.
Jelen teljesítési feltétel célja
Jelen teljesítési feltétel célja biztosítani az egyedi vizuális szövegmegjelenítést igénylő emberek számára a szöveg megjelenítésének szabályozását saját igényeik szerint. Ide tartoznak azok, akik a szöveg megjelenítését egyedi betűméretben, előtér és háttérszínben, betűcsaláddal, sortávolsággal vagy igazítással igénylik.
Ez a szöveg olyan módon történő létrehozását jelenti, amely megengedi a megjelenítésének megváltoztatását vagy biztosít egy mechanizmust, amellyel a felhasználók alternatív megjelenítést választhatnak. A megvalósítást jól példázza a képként reprezentált szöveg használata, amely nem engedi meg a felhasználó számára a szöveg megjelenítésének képen belüli megváltoztatását.
Egyes esetekben az egyedi vizuális szövegmegjelenítés lényeges az információ közvetítéséhez. Ez azt jelenti, hogy az egyedi vizuális megjelenítés nélkül az információ elveszne. Ilyenkor a szöveg megjelenítésénél nem követelmény a változtathatóság biztosítása. Ez magába foglalja azt a szöveget, amely a szöveg egyedi vizuális aspektusát szemlélteti, mint például egy különleges betűcsalád vagy egy szöveg, mely azonosításra szolgál, mint például szöveget tartalmazó vállalati logó.
A díszítő szöveg nem igényli a szöveg olyan módon történő létrehozását, amely lehetővé teszi megjelenítésének megváltoztatását.
Az 1.4.9 teljesítési feltételből származó előnyök
Segítséget nyújt a gyengénlátóknak (akiknek problémájuk lehet az összeállított betűcsaládú, méretű és/vagy színű szövegek olvasásával).
Segítséget nyújt a vizuális követési problémákkal küzdő embereknek (akiknek problémájuk lehet az összeállított sortávolságú és/vagy igazítású szöveg olvasásával).
-
Segítséget nyújt az olvasást befolyásoló kognitív fogyatékosságokkal küzdő embereknek.
Példák az 1.4.9 teljesítési feltételre
Idézet
Egy weboldal idézetet tartalmaz. Az idézet, a bal oldali margótól behúzva, dőlt betűs szövegként jelenik meg. Annak a személynek a neve, akinek az idézetet tulajdonítják, az idézet alatt 1,5-ös sortávolságra áll, még jobban behúzva a bal oldali margótól. A szöveg beállításhoz CSS-t használnak; a sorok közötti térköz igazításához ugyanúgy, mint a szöveg betűcsaládjának, méretének, színének és díszítésének megjelenítéséhez.
Navigációs eszközök
Egy weboldal navigációs hivatkozások menüjét tartalmazza, amelyhez ikon és szöveg is tartozik, célja meghatározásához. A szöveg betűcsaládjának, méretének, előtér és háttérszíneinek megjelenítéséhez CSS-t használnak; ugyanúgy, mint a navigációs hivatkozások közötti térközhöz.
Szöveget tartalmazó logó
Egy honlap a szervezet logóját tartalmazza minden oldal bal felső sarkában. A logó magába foglalja a logó típusát (a logó egy részének vagy teljes tartalmának szövege). A szöveg vizuális megjelenítése lényeges a logó beazonosításához, és gif-képként jelenik meg, amely nem engedi a szöveg jellemzőinek megváltoztatását. A képhez tartozik egy szöveges változat.
Betűcsalád ábrázolása
A weboldal információt tartalmaz egy bizonyos betűcsaládról. A betűcsalád helyettesítése egy másik betűtípussal meghiúsítja az ábrázolás célját. Az ábrázolás jpeg-képként jelenik meg, amely nem engedi a szöveg jellemzőinek megváltoztatását. A képhez tartozik egy szöveges változat.
Levél ábrázolása
A weboldal egy eredeti levelet tartalmaz. A levél eredeti formában történő ábrázolása a levél megírásának időpontjáról közvetített információ szempontjából lényeges. A levél gif-képként jelenik meg, amely nem engedi a szöveg jellemzőinek megváltoztatását. A képhez tartozik egy szöveges változat.
Szimbolikus szövegkarakterek
Egy űrlap a felhasználók számára lehetővé teszi a szövegblokkokba történő belépést. Az űrlap számos gombot biztosít, beleértve a szöveg stílusának megváltoztatására szolgáló funkciókat és a helyesírás ellenőrzését. Néhány gomb olyan szövegkaraktereket használ, amelyek nem emberi nyelven működő sorozatot alakítanak ki. Például, a „B” a betűtípus vastagságának növelésére, az „I” a szöveg dőltre állításához, és az „ABC” a helyesírás ellenőrzésére szolgál. A szimbolikus szövegkarakterek gif-képként jelennek meg, amely nem engedi a szöveg jellemzőinek megváltoztatását. A gombokhoz tartozik egy szöveges változat.
Kapcsolódó források
A források tájékoztató jellegűek, és csak angol nyelven érhetőek el.
Az 1.4.9-es teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák - Képként reprezentált szöveg (kivétel nélkül)
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges (minimum) technikák
Egyéb technikák (javasolt) az 1.4.9-hez
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
Általános technikák a nem díszítő tartalomhoz
Szerveroldali szkriptek használata a képként reprezentált szöveg átméretezéséhez (hivatkozás előkészületben)
CSS Technikák
C8: Using CSS letter-spacing to control spacing within a word (CSS)
A szövegformázás mellőzése szövegkaraktereknél, egy szón belül (hivatkozás előkészületben)
Az 1.4.9 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg az 1.4.9-es teljesítési feltételre vonatkozóan.
(Jelenleg nincs dokumentált hiba)
Terminológia
- csak dekoráció
-
kizárólag csak esztétikai célja van, nem nyújt információt és nincs funkciója
Megjegyzés: A szöveg csak dekorációnak számít, amennyiben a szavak a céljuk megváltoztatása nélkül cserélhetők, vagy helyettesíthetők.
Példa: Egy szótár fedőlapján nagyon halvány, véletlenszerű szavak találhatók a háttérben.
- képként reprezentált szöveg
-
olyan szöveg, melyet nem szöveges formátumban jelenítenek meg (pl. egy kép) annak érdekében, hogy különleges vizuális hatást keltsen
Megjegyzés: Ez nem foglalja magába az olyan szöveget, amely egy kép része és más lényeges vizuális elemet tartalmaz.
Példa: Egy képen szereplő személy neve egy névtáblán.
- szöveg
-
karakterek sorozata, mely lehet algoritmikusan meghatározott , ahol a sorozat valamit emberi nyelven fejez ki
- szükséges, alapvető
-
amennyiben eltávolítják, alapvetően megváltoztatja a tartalom információját vagy funkcióját, és az információ vagy a funkció nem érhető el más olyan úton, ami megfelelő