Jelnyelv:
Az 1.2.6 teljesítési feltétel értelmezése
1.2.6 Jelnyelv: Jelnyelvi értelmezés biztosított minden előre rögzített hang tartalomhoz a szinkronizált média esetében. (AAA Szint)
Jelen teljesítési feltétel célja
Jelen teljesítési feltétel célja, hogy a jelnyelvet használni tudó siket vagy hallássérült emberek számára lehetővé tegye a szinkronizált média megjelenítés hanganyag tartalmának megértését. Például a feliratokban található írott szövegek gyakran második nyelvként szerepelnek. Mivel a jelnyelv, a felirattal ellentétben, képessé tesz az intonáció, érzelem és egyéb hangzó információ kifejezésére, gazdagabb értelmezést és egyenértékű hozzáférést biztosít a szinkronizált médiához. Azok az emberek, akik jól kommunikálnak jelnyelven, gyorsabbak is a jelnyelv használatában. Ez azért fontos, mert a szinkronizált média idő-alapú megjelenítésnek számít.
Az 1.2.6 teljesítési feltételből származó előnyök
-
Azok az emberek, akik jelnyelvet használnak, gyakran korlátozott olvasási képességgel rendelkeznek és lehet, hogy nem tudják elolvasni, illetve megérteni a feliratokat, így jelnyelvi értelmezést igényelnek a szinkronizált médiatartalomhoz való hozzáférés eléréséhez.
Példák az 1.2.6 teljesítési feltételre
-
Példa 1. Egy vállalat fontos bejelentést tesz összes alkalmazottja számára. A megbeszélést a központban tartják és feltöltik az internetre. Jelnyelvi tolmácsot is biztosítanak a találkozó helyszínén. Az élő-videó mind a jelnyelvi tolmácsot, mind az előadót megjeleníti.
-
Példa 2. Az első példában leírt bejelentés webközvetítésen keresztül is megtörténik a távolban dolgozó alkalmazottak részére. Mivel csak egy képernyő használható erre a célra, a jelnyelvi tolmács a képernyő sarkában jelenik meg.
-
Példa 3. Egy egyetem egy bizonyos előadás online változatát közvetíti, amit a professzor előadásának szinkronizált média megjelenítésével készítenek. A közvetítés a professzor előadásának és az ahhoz kapcsolódó tudományos kísérlet bemutatásának videófelvételét tartalmazza. Az előadásról jelnyelvi értelmezés készül és kerül bemutatásra az interneten a szinkronizált médiaváltozattal együtt.
Kapcsolódó források
A források tájékoztató jellegűek, és csak angol nyelven érhetőek el.
-
National Institute on Deafness and other Communication Disorders: Information on American Sign Language
Az 1.2.6-os teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák - Jelnyelv
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges technikák
Egyéb technikák (javasolt) az 1.2.6-hoz
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt módszerek/technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
Az 1.2.6 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg az 1.2.6 -os teljesítési feltételre vonatkozóan:
(Nincsenek jelenleg dokumentált hibák)
Terminológia
- előre rögzített
-
nem élő információ
- hang
-
a hangreprodukció technológiája
Megjegyzés: A hangot szintetikus úton (beleértve a beszéd-hang keverést), vagy a valódi világ hangjainak rögzítésével, illetve a kettő keverésével is elő lehet állítani.
- jelnyelvi tolmácsolás
-
egy adott nyelv, általában egy beszélt nyelv lefordítása jelnyelvre
Megjegyzés : A valódi jelnyelvek olyan független nyelvek, melyek nem kapcsolódnak ugyanannak az országnak vagy régiónak a beszélt nyelvéhez (nyelveihez).
- szinkronizált média
-
más formátummal és/vagy idő alapú interaktív alkotóelemekkel szinkronizált audio vagy videó az információ bemutatásához, hacsak a média nem számít egy szöveg médiaváltozatának, és ez egyértelműen jelölve van