Sorrendiség:
Az 1.3.2 teljesítési feltétel értelmezése
1.3.2 Sorrendiség: Amikor a tartalom megjelenésének sorrendisége befolyásolja a jelentést, akkor a helyes olvasási sorrend algoritmikusan meghatározható legyen. (A Szint)
Jelen teljesítési feltétel célja
Jelen teljesítési feltétel célja, hogy lehetővé tegye a felhasználói program számára a tartalom alternatív módon történő megjelenítését úgy, hogy az megőrizze a helyes olvasási sorrendet, mely a jelentés megértéséhez szükséges. Lényeges, hogy legalább egy értelmes tartalom-sorrendiség algoritmikusan meghatározható legyen. Az a tartalom, amely nem felel meg jelen teljesítési feltételnek összezavarhatja a felhasználót, amikor a kisegítő technológia helytelen sorrendben olvassa el a tartalmat, vagy abban az esetben, amikor váltakozó stíluslapok vagy egyéb formázási változtatások kerülnek alkalmazásra.
Akkor tekinthetünk egy sorozatot értelmesnek, ha a sorozaton belüli tartalom sorrendje nem változtatható meg a jelentés befolyásolása nélkül. Például, ha egy oldal két egymástól független cikket tartalmaz, a cikkek viszonylagos sorrendje nem befolyásolja jelentésüket mindaddig, amíg a két cikk nem fésülődik össze. Ebben az esetben a cikkek sorrendisége értelmesnek tekinthető, de a cikkeket tartalmazó "tároló" sorrendisége már nem.
Néhány elem szemantikája meghatározza, hogy tartalmuk értelmes sorozatnak tekinthető-e. Például a HTML-formátumban lévő szöveg mindig értelmes sorrendiséggel rendelkezik. A táblázatok és a rendezett listák értelmes sorozatnak számítanak, de a rendezetlen listák nem.
A sorozaton belüli tartalom sorrendje nem mindig tekinthető értelmesnek. Például, egy weboldal fő részének és a navigációs résznek a viszonylagos sorrendje nem befolyásolja jelentésüket. Bármilyen sorrendben előfordulhatnak az algoritmikusan meghatározott olvasási sorozaton belül. Más példával élve, egy magazinban található cikk számos figyelemfelkeltő melléksztorit tartalmaz. A cikk és a melléksztorik sorrendje nem befolyásolja jelentésüket. Hasonló esetekben egy weboldalnak számos olyan különféle olvasási sorrendje lehetséges, amely megfelel a teljesítési feltételnek.
Az 1.3.2-es teljesítési feltételből származó előnyök
-
Ez a teljesítési feltétel azoknak nyújt segítséget, akik a tartalmat hangosan felolvasó kisegítő technológiákra támaszkodnak. Az a jelentés, ami egyértelmű az alapértelmezett (default) megjelenítésben az információ sorrendiségéből, meg fog egyezni azzal a tartalommal, ami beszélt formában jelenik meg.
Példák az 1.3.2-es teljesítési feltételre
-
Példa1: Több oszlopos dokumentumban, a tartalom lineáris megjelenítése, az oszlop tetejétől az aljáig fut, majd ezt követően a következő oszlop tetejéig.
- Példa2: A CSS-t a navigációs eszköztár, az oldalon található fő- és melléksztori elhelyezésére használjuk. A részek vizuális megjelenítése nem illeszkedik az algoritmikusan meghatározott sorrendhez, de az oldal jelentése nem a részek sorrendjétől függ.
Az 1.3.2-es teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák- Értelmes sorozat
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges technikák
-
G57: Ordering the content in a meaningful sequence a weboldalon található összes tartalomhoz kapcsolódó
-
Értelmes sorozatok jelölése a tartalmon belül a következő módszerek egyikének használatával AND G57: Ordering the content in a meaningful sequence az adott sorozatokhoz kapcsolódóan
Egyéb (javasolt) technikák az 1.3.2-hoz
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
- A balra zárt szöveg használata olyan nyelveknél, amelyeket balról jobbra írunk, vagy a jobbra zárt szöveg a jobbról balra írt nyelveknél (jövőbeni hivatkozás)
- Megfelelő sorkizárás azoknál a nyelveknél, amelyeket jobbról balra írunk (jövőbeni hivatkozás)
- Hivatkozás biztosítása a lineáris megjelenítéshez (jövőbeni hivatkozás)
- Stílusváltó biztosítása olyan stíluslapok között, amelyek befolyásolják a megjelenítési sorrendet (jövőbeni hivatkozás)
Az 1.3.2 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg az 1.3.2-es teljesítési feltételre vonatkozóan:
Terminológia
- algoritmikusan meghatározott (algoritmikusan meghatározható)
-
a szerkesztő által megadott adatokból szoftver által meghatározott és olyan módon biztosított, hogy a felhasználói programok, beleértve a kisegítő technológiákat, az információt különböző formában/módon csomagolhatják ki és jeleníthetik meg a felhasználó részére
Példa 1: Jelölőnyelvben elemekből és attribútumokból meghatározott, az általánosan elérhető kisegítő technológiák által közvetlenül elérhető.
Példa 2: Nem jelölőnyelvben, a technológiaspecifikus adatszerkezetekből meghatározott és a kisegítő technológia számára olyan akadálymentesítési API-n keresztül bemutatott, amely egy általánosan elérhető kisegítő technológián keresztül kerül támogatásra.
- megfelelő olvasási sorrend
-
bármilyen sorozat, ahol a szavak és bekezdések olyan sorrendben jelennek meg, hogy ez nem változtatja meg a tartalom jelentését