Fókuszba kerülés
A 3.2.1 teljesítési feltétel értelmezése
3.2.1 Fókuszba kerülés : Amikor bármelyik tartalom fókuszba kerül, ez nem okoz kontextus-váltást. (A szint)
A teljesítési feltétel célja
Jelen teljesítési feltétel célja az, hogy bizosítsa a dokumentum kiszámítható működését a megtekintés teljes időtartama alatt. A megtekintés alatt alkalmazásra kerülő elemek működése nem változtathatja meg a tartalmat. A működés miatt előforduló tartalomváltozások az alábbiak lehetnek (nem kizárólagosan felsorolva):
- az automatikusan továbbított űrlapok;
-
új ablak megnyitása;
- a fókusz átváltása a következőként megjelenített elemre;
A 3.2.1 teljesítési feltételből származó előnyök
- Ez a teljesítési feltétel csökkenti a tartalom váratlan megváltozásának lehetőségét és ezzel segíti a látás- és mozgássérültek, valamint a kognitív nehézséggel küzdők dolgát.
Példák a 3.2.1 teljesítési feltételre
-
Példa: Legördülő menü
A honlapon megjelenő legördülő menü a navigálási célpontok közötti választáshoz nyújt segítséget. Ha a felhasználó a billentyűzettel kiválaszt egy lehetőséget és a "space" vagy "enter" billentyűkkel aktiválja azt, akkor egy másik lapra jut. Abban az esetben viszont, ha a felhasználó a választás után az "escape" vagy a "tab" billentyűkkel elhagyja a legördülő menüt a képernyő nem jeleníti meg az előzőleg kiválasztott honlapot.
- Példa a hibára: A súgó párbeszédablak
Amennyiben a felhasználó egy bizonyos mezővel foglalkozik az adott mező leírása, valamint a rendelkezésre álló lehetőségek megjelennek egy súgó párbeszédabakban. Amint a billentyűzetet használó a tabulátor billentyűvel végigmegy az oldalon, a párbeszédablak feljön és a billentyűzetfókusz minden alkalommal elmozdul a vezérlésről, amikor a felhasznaló a tabulátorral áthalad a mezőn.
A 3.2.1-es teljesítési feltételhez kapcsolodó technikák és gyakori hibák - Fókuszba kerülés
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges technikák
Megjegyzés: A tartalom változása nem minden esetben jelenti a szövegösszefüggés megváltozását. Ez a teljesítési feltétel automatikusan teljesül, ha a tartalmi változás nem jelenti a szövegkörnyezet megváltozását.
Egyéb technikák (javasolt) a 3.2.1-hez
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt módszerek/technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
-
A kiválasztott elem állandó állapot-, illetve értékváltoztatásának a kerülése, vagy a változtatásokat kiküszöbölő alternatív jelentés megadása. (hivatkozás előkészületben)
-
Új ablak megnyitása csak az akadálymentesítési szempontoknak legjobban megfelelő időpontban (hivatkozás előkészületben)
-
Előzetes figyelmeztetés biztosítása új ablak megnyitásakor. (hivatkozás előkészületben)
A 3.2.1 teljesítési feltétel kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg a 3.2.1-es teljesítési feltételre vonatkozóan:
Terminológia
- kontextusváltás
-
a weboldal tartalmának nagyobb változásai, melyek a felhasználó tudomása nélkül történnek, félrevezethetik azokat a felhasználókat, akik nem képesek az egész oldalt egyszerre átlátni
A tartalomváltozások magukban foglalják az alábbi változásokat:
-
fókusz;
Megjegyzés: A tartalomváltozás nem mindig jelent kontextusváltást. Az olyan változások a tartalomban, mint a terjeszkedő körvonal vagy a dinamikus menü, nem változtatják meg szükségszerűen a kontextust, hacsak a fent említettek egyikét is meg nem változtatják (pl. fókusz).
Példa 1: Egy új ablak megnyitása, a fókusz egy másik alkotóelemre történő mozgatása, új oldalra lépés (beleértve bármit, ami úgy tűnik a felhasználó számára, mintha egy új oldalra lépett volna), vagy az oldal tartalmának jelentős átrendezése, a kontextus megváltoztatásának példái.