Konzisztens azonosítás
A 3.2.4 teljesítési feltétel értelmezése
3.2.4 Konzisztens azonosítás: Az ugyanazzal a funkcionalitással rendelkező elemek, a weboldalak hálózatán belül, következetesen kerülnek beazonosításra. (AA szint)
A teljesítési feltétel célja
A teljesítési feltétel célja a weblapokon ismétlődően megjelenő funkcionális elemek konzisztens azonosítása. Az elgondolás szerint a képolvasókat alkalmazó felhasználók böngészés közben fokozottan támaszkodnak a különböző weboldalakon megjelenő elemek funkciójának ismeretére. Ha a különböző weblapokon megjelenő azonos funkcióknak eltérő címkéje van az jelentősen megnehezítheti a lap használatát. Ugyanakkor ez zavaró is lehet és és megnöveli a felismerési gondokkal küzdő felhasználók terheit. Ezen a problémán a konzisztens címkézés tud a leghatékonyabban segíteni.
Ez a konzisztencia kiterjed a szöveg alternatívákra is. Ha az ikonoknak és más nem-szöveges elemeknek ugyanaz a funkciója, akkor a szöveges alternatíváiknak is egységesnek kell lennie.
A 3.2.4 teljesítési feltételből származó előnyök
-
A felhasználók az oldal egyik lapján megtanulhatják a funkciókat, amelyeket alkalmazásuk esetén a többi lapon is megtalálhatják.
- Abban az esetben, ha az azonos funkciójú elemeket egységes nem-szöveges tartalmak azonosítják, akkor az olvasási problémákkal küzdő, vagy a szöveg alternatívákat nehezen felismerő felhasználók a szöveg alternatíváktól függetlenül kezelhetik a webet.
-
A szöveg alternatíváktól függő emberek sokkal kiszámíthatóbb tapasztalatokat szerezhetnek. Ők akkor is kereshetik az elemeket, ha azoknak egységes címkéje van a különböző lapokon.
Példák a 3.2.4 teljesítési feltételre
-
Példa 1: Dokumentum ikon
A honlapon egy dokumentum ikon jelöli a dokumentum letöltést. Az ikon szöveg alternatívája mindig a "Letöltés" szóval kezdődik, amelyet a dokumentum címének rövidített változata követ. A különböző dokumentumok nevének azonosítására szolgáló különböző szöveg alternatívák az alternatívák konzisztens használatát jelentik.
-
Példa 2: Ellenőrző jel
Egy ellenőrző jel ikon az egyik lapon "jóváhagyás" a másikon "csatolás" funkcióval bír. Mivel különböző szerepet töltenek be, ezért a szövegalternatívájuk is különbözik.
-
Példa 3: Más lapokra mutató konzisztens hivatkozások
Egy weblapon on-line cikkek olvashatók. Mindegyik cikk több weblap terjedelmű, amelyeken hivatkozások mutatnak a cikk első, következő és előző lapjaira. Abban az esetben, ha a következő oldalakra mutató hivatkozások szövegei "1. oldal", "2.oldal", "3. oldal" stb., akkor bár a címkék nem ugyanazok, de konzisztensek. Ebből kifolyólag a hivatkozások megfelelnek ennek a teljesítési feltételnek.
-
Példa 4: Hasonló funkciójú ikonok
Egy e-kereskedelmi alkalmazás nyomtató ikonnal jelöli a nyugta és számla nyomtatási lehetőséget. Az alkalmazás egy bizonyos részén a nyomtató ikon felirata: "Nyugta nyomtatása", és nyugták nyomtatására szolgál, míg máshol a címke "Számla nyomtatása" és itt számlák kinyomtatására alkalmazható. A címkézés ("X nyomtatása") konzisztens, míg a címkék, az ikonok eltérő funkciójának jelzése érdekében, különbözők. Ebből kifolyólag ez a példa megfelel ennek a teljesítési feltételnek.
-
Példa 5: Mentés ikon
A honlapok mindegyikén egy ugyanolyan "mentés" ikon jelzi a mentési lehetőséget.
-
Példa 6: Példa a hibára
Egy különböző honlapokon elhelyezkedő küldés funkciójú "keresés" és "találd meg" gomb az elküldött kifejezésnek megfelelő terminológiákat és listákat tartalmazó weblapra navigálja a felhasználót. Ebben az esetben a gomboknak ugyanaz a funkciója, de nem konzisztens a címkézésük.
A 3.2.4-es teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák - Konzisztens azonosítás
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges technikák
G197: Using labels, names, and text alternatives consistently for content that has the same functionality AND following the sufficient techniques for Success Criterion 1.1.1 and sufficient techniques for Success Criterion 4.1.2 for providing labels, names, and text alternatives.
1. megjegyzés: A "konzisztens" szövegalternatívák nem minden esetben "azonosak". Például a honlap alján lehet egy grafikus nyíl, amely a következő lapra hivatkozik. A szöveg alternatíva lehet: "Menj a 4. oldalra". Természetesen a következő lapon nem lenne célszerű ugyanezt a szövegalternatívát megismételni. Sokkal megfelelőbb lenne a "Menj az 5. oldalra". Ezek a szövegalternatívák ugyan nem azonosak, de konzisztensek és ezért megfelelnek a teljesítési feltételnek.
2. megjegyzés: Egy nem-szöveges ikon többféle funkció teljesítésére használható. Ilyen esetekben eltérő szövegalternatívák alkalmazása válik szükségessé. Ilyenek lehetnek az ellenőrző- vagy keresztjelek, illetve a közlekedési jelek. Ezeknek a jeleknek a weblap kontextusától függő különböző funkciói lehetnek. Az "ellenőrző jel" szövegalternatíva alkalmazása a weblapon nem segít a felhasználónak megérteni az ikon funkcióját. A többféle funkciót betöltő nem-szöveges tartalmak esetében különböző szövegalternatívák használhatók.
Egyéb technikák (javasolt) a 3.2.4-hez
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt módszerek/technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
-
A szövegalternatíva tájékoztassa pontosan a felhasználót az elem funkciójáról és az aktiválásának következményéről. (hivatkozás előkészületben)
-
Ahol lehetséges az adott funkció jelölése ugyanazzal a nem-szöveges tartalommal történjen (hivatkozás előkészületben)
A 3.2.4 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg a 3.2.4-es teljesítési feltételre vonatkozóan:
Terminológia
- azonos funkcionalitás
-
használat során azonos eredmény
Példa: Mind a „search” gomb alkalmazása az egyik weboldalon, mind a „find” gomb a másik oldalon vonatkozhat egy mező megjelenítésére, amelybe egy szót vagy kifejezést begépelve, ahhoz kapcsolódó témák ugranak fel a weboldalon. Ebben az esetben a gombok azonos funkcióval rendelkeznek majd, de nem minősülnek konzisztensnek.
- weboldal
-
egy nem beágyazott forrás, amely elérhető egy HTTP-t használó egyszerű URI-ről , valamint bármilyen más forrás, amelyet a előállításhoz használtak (used in rendering), vagy ezzel együtt megjelenítésre terveztek (intended to be rendered) egy felhasználói program által
Megjegyzés 1: Habár bármely „más forrás” az elsődleges forrással együtt kerülne előállításra (rendered), az előállításuk nem feltétlenül egyidőben történne.
Megjegyzés 2: A fenti irányelvekkel való megfelelőség céljából a forrásnak „nem beágyazottnak” kell lennie a megfelelőség tartományán belül ahhoz, hogy weboldalnak minősüljön.
Példa 1: Webforrás, mely magába foglalja az összes beágyazott képet és médiát.
Példa 2: Egy Aszinkron Java-szkriptet és XML-t (AJAX) használó web levelezési program. A program teljesen a http://example.com/mail oldalon működik, de tartalmaz egy postafiókot (inbox), egy partnerek részt és egy naptárt. Hivatkozások és gombok biztosítottak ahhoz, hogy a postafiók, partnerek rész vagy a naptár megjelenjen, de az oldal URL elérésében ne következzen be változás.
Példa 3: Testre szabható portálhely, ahol a felhasználók megválaszthatják a tartalom megjelenését különböző tartalmi modulokon keresztül.
Példa 4: Amikor a felhasználó belép a http://shopping.example.com/ oldalra a keresőjén, egy moziszerű, interaktív vásárlási környezetbe kerül, ahol vizuálisan mozog egy üzletben, veszi le a termékeket a polcokról, és teszi őket az előtte lévő vizuálisan megjelenő kocsiba. A termékekre történő kattintás, a termék mellett lebegő (termék)specifikációs lap megjelenítését hívja elő.Ez lehet egy egyszerű weboldal vagy csak egy oldal a webhelyen belül.