(Ez a fordítás a W3C Magyar Irodájának megbízásából,
az
Informatikai és Hírközlési Minisztérium
támogatásával készült)
Kérjük, kövesse figyelemmel a dokumentum eredeti angol nyelvű változatára vonatkozó hibajegyzéket, mert ez normatív korrekciókat is tartalmazhat.
Ez a normatív verzió egy összetett dokumentum. Azok a nem normatív, angol nyelvű verziók, amelyek egyetlen HTML fájlból állnak, három méretben állnak rendelkezésre: közepes, nagy, és extra méretű változatban. A dokumentumban szereplő tesztek is hozzáférhetők ilyen nem normatív formátumban, mint az Elfogadott tesztek "zip" archívuma, és a Test Web site.
A dokumentumról további fordítások is rendelkezésre állnak.
Copyright © 2004 W3C© (MIT, ERCIM, Keio), Minden jog fenntartva. Alkalmazandók a W3C felelősségi, védjegyoltalmi, dokumentumhasználati és szoftverlicenc előírásai.
Ez a dokumentum az OWL Web Ontológia Nyelv implementációinak a tesztelésére kidolgozott, a Web Ontológia Munkacsoport által hivatalosnak elfogadott tesztsorozatot tartalmazza és ismerteti. Az ebben szereplő teszt-szcenáriók legtöbbje az OWL nyelv korrekt használatát és konstrukcióinak formális jelentését illusztrálja. Más tesztlépések a Munkacsoport által vizsgált nyitott OWL kérdések megoldását illusztrálják. A dokumentum specifikálja továbbá az OWL dokumentumok és dokumentum-ellenőrző eszközök megfelelőségét is.
Ezt a dokumentumot a W3C Tagjai és más érdekelt résztvevők ellenőrizték, és az Igazgató W3C Ajánlásként hitelesítette. Az Ajánlás elkészítésével a W3C célja és szerepe az, hogy ráirányítsa a figyelmet a specifikációra, és elősegítse annak széles körű alkalmazását. Ez megnöveli a Web használhatóságát, és javítja a Weben történő együttműködést.
Ez a dokumentum annak a hat részből álló W3C Ajánlásnak egyik része, mely az OWL Web Ontológia Nyelvet szabványosítja. Ezt az Ajánlást a W3C Szemantikus Web Munkaprogramja keretében a Web Ontológia Munkacsoport dolgozta ki, és 2004. február 10. dátummal publikálta. (Lásd a Munkaprogram-nyilatkozatot és a Munkacsoport Alapszabályát.)
Az OWL konstrukciójának a dokumentumok korábbi verziójában leírt változatát jelentősen átdolgozták, s ez a konstrukció kielégíti a Munkacsoport technikai követelményeit. A Munkacsoport megvizsgálta az összes beérkezett észrevételt, és elvégezte a szükséges javításokat. Az Ajánlástervezet óta a jelen Ajánlás megszületéséig a dokumentumon végrehajtott módosításokat a változtatási napló részletezi.
A Munkacsoport szívesen fogadja az észrevételeket a public-webont-comments@w3.org (E-mail archívum) címén, az idevágó technológiák általános vitáját pedig a www-rdf-logic@w3.org (E-mail archívum) címén folytatja.
Rendelkezésre áll egy konszignáció az ismert alkalmazásokról.
A W3C listát vezet továbbá azokról a felfedett szabadalmi igényekről is, amelyek ehhez a munkához kapcsolódnak.
Ez a szekció a dokumentumnak a publikáláskor érvényes státusát rögzíti. Más dokumentumok hatálytalaníthatják ezt a dokumentumot. A legújabb W3C publikációk listája, valamint e technikai riport utolsó kiadása megtalálható a W3C technikai riportok indexében, a http://www.w3.org/TR/ alatt.
owl:AllDifferent
owl:AnnotationProperty
owl:Class
owl:DatatypeProperty
owl:FunctionalProperty
owl:InverseFunctionalProperty
owl:Nothing
owl:Ontology
owl:Restriction
owl:SymmetricProperty
owl:Thing
owl:TransitiveProperty
owl:allValuesFrom
owl:backwardCompatibleWith
owl:cardinality
owl:complementOf
owl:differentFrom
owl:disjointWith
owl:distinctMembers
owl:equivalentClass
owl:equivalentProperty
owl:imports
owl:intersectionOf
owl:inverseOf
owl:maxCardinality
owl:oneOf
owl:sameAs
owl:someValuesFrom
owl:unionOf
Az OWL Web Ontológia Nyelv definíciójának részeként a Web Ontológia Munkacsoport a fejlesztők rendelkezésére bocsát egy tesztsorozatot is. Ez a dokumentum a tesztsorozathoz tartozó tesztlépéseket (teszt-szcenáriókat, teszt-eseteket) mutatja be. Ezek a teszt-esetek példaként és magyarázatként is szolgálnak az OWL normatív definíciójához [OWL Szemantika és absztrakt szintaxis]; a jelen dokumentum ennek kiegészítéseként is felfogható.
Ez a dokumentum csak egyik komponense a Web Ontológia Munkacsoport által fejlesztett OWL Web Ontológia Nyelv leírásának. Az OWL Áttekintés dokumentum javasolt olvasási sorrend című szekciója ismerteti ezeket a komponenseket, valamint az egymáshoz való viszonyukat.
A jelen dokumentum leírja a különböző teszt-típusokat, és azt a
formátumot, amelyben a tesztek megjelennek. A teszt-gyűjteményeket alternatív
formátumokban is közreadjuk. Ezeket úgy építettük fel, hogy alkalmasak
legyenek az OWL fejlesztők mindennapi munkájához, akár még az olyan, erősen
teszt-orientált fejlesztési folyamatokban is, mint az Extrém programozás
(Extreme Programming [XP]). A dokumentum
megadja, továbbá, a teszt-adatok alternatív formáit megjelenítő, un.
Manifest
fájlok formátumát.
Az informatív függelékekben ez a dokumentum bemutatja az ilyen tesztek készítésének és elfogadásának a folyamatát is.
Megjegyzések a fordításhoz:
Ez a dokumentum – már a tartalomjegyzékében is – hipertext hivatkozásokat tartalmaz olyan aldokumentumokra, amelyek a konkrét teszteket írják le. Mivel ezekben lényegében csak OWL és RDF/XML-kódok szerepelnek, amelyeket nem lehet, és nem is szabad lefordítani, ezért a fordítás nem érinti ezeket az aldokumentumokat. A címeik magyar fordítását azonban a fődokumentum tartalomjegyzékében megadtuk, de itt a cím könnyű azonosíthatósága érdekében az eredeti angol címet is feltüntettük.
Az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentum alapján különböző megfelelési szinteket definiálunk ebben a dokumentumban.
A tesztlépések azonban nem alkotnak átfogó megfelelési tesztsorokat az OWL számára, minthogy ezek nem reagálnak több fontos problémára. Ez a dokumentum így nem is tekinthető az OWL komplett specifikációjának.
A tesztek azonban megvilágítják a problémák feloldását, és illusztrálják az OWL névtér kifejezéseinek használatát és jelentését.
Az alapvető tesztek mellett közlünk, un. "egyéb" teszteket is olyan problémákra, amelyek közül egyesek a szakirodalomban és a korábbi rendszerekben, mások pedig az OWL Full komplett implementációjában merültek fel.
A teszt-esetek készítőinek a tesztsorokhoz az alábbi komponensekből álló tesztcsomagot kell szállítaniuk. [Az OWL tesztjéhez szállított csomag elemei az itt megadott linkeken keresztül érhetők el – a ford.]
Megjegyzés: Az egyéb fájlok, amelyek nem képezik a tesztcsomag kötelezően szállítandó részét, megtalálhatók a webhely első szintű URL-jein.
A tesztcsomag komponensei közül a normatív tesztek ebben a dokumentumban itt szerepelnek. A csomag egyéb részei csak informatív jellegűek. Maga az ajánlás dokumentum is informatív, kivéve a megfelelési definíciókat, a teszt-adatokat (amelyek RDF/XML-ben vannak megírva [RDF Szintaxis]), valamint a segéd-dokumentációt.
Az ebben a dokumentumban szereplő tesztek többségével kapcsolatban a Web Ontológia Munkacsoport úgy látja, hogy van megfelelő implementációs tapasztalat, de van néhány olyan teszt, amelynek a hatékony implementácója különösen nehéz. Ezeket extrahitelességi teszteknek nevezzük. Az ilyen tesztek az OWL szemantikáját mutatják ugyan, de olyan opciókat is alkalmazhatnak, amelyek nincsenek még elég széles körben implementálva ahhoz, hogy a tesztek mindig megfelelően együttműködjenek a tesztelt implementációval.
Az extrahitelességi tesztek tipikus esetei az OWL Full álkövetkezmény tesztek és konzisztencia tesztek, mivel a szokásos OWL Full implementációk ellenőrzik ugyan a helyes következményeket de nem tudják ellenőrizni a fals következményeket.
Ebben a dokumentumban az extrahitelességi teszteket "EC" címkével, a manifest fájlokban pedig status EXTRACREDIT címkével jelöljük meg.
A státus neve jelzi: egyetlen implementációtól sem lehet elvárni, hogy sikeresen futtassa az ilyen teszteket, vagy hogy általuk valóban extrahitelessé is váljék.
Minden teszt egy vagy több RDF/XML dokumentumból és egy
Manifest
(teszt meta-adat) fájlból áll. Ha egyetlen dokumentum
alapján tesztelünk, akkor a tesztek csak ennek a dokumentumnak
néhány tulajdonságát jelzik, amikor a dokumentumot OWL tudásbázisként
vizsgáljuk. A kettő vagy több dokumentummal végzett tesztek már a viszonyokat
is kijelzik a dokumentumok között, amikor a dokumentumokat OWL
tudásbázisokként vizsgáljuk.
A Manifest
fájl nevét ManifestNNN.rdf
formában írjuk, ahol az NNN
helyén a teszt sorszáma
áll. Ez meta-adatokat tartalmaz (RDF-ben), amelyek megadják a teszt típusát
és leírják magát a tesztet.
A meta-adatok jelzik továbbá minden egyes teszt, és az abban szereplő minden egyes dokumentum nyelvi szintjét. Minden RDF/XML dokumentum számára csak egy nyelvi szint van megadva: OWL Lite, OWL DL vagy OWL Full, ahogyan azt az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentum szintaktikai szabályai definiálják. A szemantikai teszteknél egy vagy két nyelvi szint van megjelölve. Amikor egy ilyen tesztnél az OWL Full nyelvi szint van megjelölve, akkor a teszt mindig az RDF-kompatibilis modell-elméleti szemantikára vonatkozik, (lásd az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentumban). Ha pedig egy szemantikai tesztnél a nyelv szintje OWL Lite vagy OWL DL, akkor ez mindig a Közvetlen modell-elméleti szemantikára vonatkozó teszt (ugyancsak lásd az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentumban). Amikor (ez utóbbi esetben) OWL Lite a megjelölt szint, akkor a közvetlen szemantikai teszt az OWL Lite alnyelv szűkebb szemantikájára korlátozódik.
Néhány teszt megköveteli, hogy az adattípus-leképezés, [OWL Szemantika és
absztrakt szintaxis] bizonyos adattípusokat támogasson, vagy éppen ne
támogasson. Ezt jelzik az adott tesztek. Emellett a tesztek megjelölik a
többi adattípust is, amelyet használnak, függetlenül attól, hogy az adattípus-leképezés támogatja-e ezeket, vagy sem. Az xsd:integer
és az xsd:string
adattípusokat [XML Séma adattípusok]
azonban nem jelölik meg a tesztek, akkor sem, ha használják, vagy a
támogatását igénylik, hiszen ezeket amúgy is kötelezően támogatni
kell.
Ezek a tesztek egyetlen dokumentumot használnak. Ennek a neve
badNNN.rdf
. Egy ilyen dokumentumban az OWL névtérnek
olyan lokális néven keresztül történő használata fordul elő, amely az OWL
Ajánlásban nincs definiálva. Egy OWL szintaxis-ellenőrzőnek ilyenkor egy
figyelmeztetést KELL kiírnia.
Megjegyzés: Ezeket a teszteket arra tervezték, hogy segítsék a DAML+OIL fejlesztések OWL-ra történő átvitelét, ezért a fals lokális neveket a DAML+OIL névteréből választották ki.
Ezek a tesztek két dokumentumot használnak: az egyiket
premisesNNN.rdf
-nek, (azaz premisszáknak), a másikat
pedig conclusionsNNN.rdf
-nek, (azaz konklúzióknak)
nevezik. A premises
fájlból a következtetés műveletével állítják elő az implementációk a
következményt (konklúziót), amely azonos kell hogy legyen a
conclusions
fájl tartalmával. Az ilyen következmények
definícióit az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis] dokumentum ismerteti
(lásd pl. az OWL Full következményt).
Ezek a tesztek is két dokumentumot használnak:
premisesNNN.rdf
és
nonconclusionsNNN.rdf
. A nonconclusions
fájlt (az álkonklúziókat) a korrekt implementációk nem következtethetik érvényesen a premises
(premisszák) dokumentumból. A következmény (entailment) definícióját az OWL Szemantika és
absztrakt szintaxis dokumentum definiálja (lásd az OWL Full következménynél is).
Kivételesen, a test imports-002 egy harmadik dokumentumot is használ.
Ezek a tesztek egyetlen dokumentumot használnak, és ez a
conclusionsNNN.rdf
. Itt a konklúziók
(conclusions
) az OWL szemantikájából következnek [OWL Szemantika és
absztrakt szintaxis]. Ezek a tesztek a Következmény-tesztek speciális esetei, ahol a premisszák
üresek.
Ezek a tesztek szintén csak egyetlen dokumentumot használnak. Ennek a neve
is conclusionsNNN.rdf
. Az ilyen tesztek szintén a Következmény-tesztek speciális
esetei. Itt a konklúziók (conclusions
) az OWL Full
szemantikájából következnek [OWL Szemantika és
absztrakt szintaxis]. Ezek a tesztek azt illusztrálják, hogy miként lehet
az OWL Full-t arra használni, hogy leírjuk vele a nyelv beépített osztályait
és tulajdonságait.
Ezek a tesztek egyetlen dokumentumot használnak. Ez a
consistentNNN.rdf
. A dokumentumot konzisztensnek kell hogy elfogadják az implementációk, mert
az megfelel az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentumban
definiált konzisztencia feltételeknek (lásd pl. az OWL Full konzisztencia definícióját).
Ezek a tesztek egyetlen dokumentumot használnak. Ez az
inconsistentNNN.rdf
. A dokumentumot
nem konzisztensnek kell hogy minősítsék az implementációk, mert
az nem felel meg az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentumban
definiált konzisztencia feltételeknek (lásd pl. az OWL Full konzisztencia definícióját).
Ezek a tesztek több mint két dokumentumot használnak. Az egyik a
premisesNNN.rdf
, a másik a
conclusionsNNN.rdf
, a többi pedig ilyen neveken
szerepel, mint supportNNN.rdf
. Úgy tekintjük, hogy a
support
dokumentumok a premises
dokumentum imports klauzúrájában helyezkednek el. A konklúziókat
(conclusions
) a premisszák (premises
) imports klauzúrájából (azaz az import-egyesített
premisszákból) vezetik le (következtetik ki) a tesztelt implementációk az
[OWL Szemantika
és absztrakt szintaxis] dokumentumban leírt következmény-definíciók
alapján. (Lásd az OWL Full következmény definícióját is.)
Ezek a tesztek két dokumentumot használnak. Az egyiket
importsNNN.rdf
-nek, a másikat
mainNNN.rdf
-nek hívjuk. Ezek a tesztek jelzik az
interakciót az importált (owl:imports
) és a
fődokumentum
(main
) alnyelvi szintjei között.
Egy OWL Full dokumentum bármilyen RDF/XML dokumentum [RDF Szintaxis].
Egy OWL DL dokumentum egy olyan OWL Full dokumentum, amelynél a megfelelő RDF gráf [RDF Fogalmak] imports klauzúrája [OWL Szemantika és absztrakt szintaxis] egy OWL DL ontológiaRDF gráf formában.
Egy OWL Lite dokumentum egy olyan OWL Full dokumentum, amelynél a megfelelő RDF gráf [RDF Fogalmak] imports klauzúrája [OWL Szemantika és absztrakt szintaxis] egy OWL Lite ontológia RDF gráf formában.
Egy D OWL Lite vagy OWL DL dokumentum OWL DL konzisztens egy T adattípus-leképezéssel, ha és csak akkor, ha létezik olyan I absztrakt OWL interpretáció T-re, amelynél I kielégít egy D-nek megfelelő, olyan O absztrakt ontológiát, mely szétválasztott szókészletű. (Lásd [OWL Szemantika és absztrakt szintaxis]).
Egy D OWL Full dokumentum OWL Full konzisztens egy T adattípus-leképezéssel, ha és csak akkor, ha létezik olyan I OWL Full interpretáció T-re amelynél I kielégíti az összes RDF gráfot egy olyan import-egyesített kollekcióban, mely egy D-nek megfelelő RDF gráfot tartalmaz.
Ebben a szekcióban a KELL, NEM SZABAD, CÉLSZERŰ szavakkal, és -HAT -HET végződésű kifejezésekkel jelöljük a megfelelés előírt szintjét, rendre az angol MUST, MUST NOT, SHOULD és MAY szavaknak megfelelően, ahogyan azt az [RFC 2119] szabvány értelmezi.
Egy OWL szintaxis-ellenőrző
beolvas egy dokumentumot, és eredményként visszaad egy szót, a
Lite
, DL
, Full
, vagy az
Other
valamelyikét.
A visszaadott értéknek az alábbiak valamelyikének KELL lennie:
Továbbá, egy OWL szintaxis-ellenőrzőnek egy figyelmeztetést CÉLSZERŰ
kiadnia, ha a dokumentumnak megfelelő RDF
gráf [RDF Fogalmak] bármi
olyan URI hivatkozást tartalmaz, mely a
http://www.w3.org/2002/07/owl#
prefix-szel kezdődik, kivéve
azokat, amelyek az OWL RDF Sémájában szerepelnek. [RDF Schema for OWL].
Egy OWL szintaxis-ellenőrzőnek CÉLSZERŰ jeleznie azokat a hálózati hibákat, amelyek az imports klauzúra összeállítása közben előfordulnak.
Egy OWL konzisztencia-ellenőrző beolvas egy
dokumentumot, és eredményként visszaad egy szót, a Consistent
,
Inconsistent
vagy Unknown
valamelyikét.
Egy OWL konzisztencia-ellenőrzőnek CÉLSZERŰ jeleznie azokat a hálózati hibákat, amelyek az imports klauzúra összeállítása közben előfordulnak.
Egy OWL konzisztencia-ellenőrzőnek CÉLSZERŰ biztosítania olyan eszközt, amellyel meg tudja adni (pl. a támogató dokumentációjában történő felsorolással) azokat az adattípusokat, amelyeket támogat az adattípus-leképezése [OWL Szemantika és absztrakt szintaxis].
Egy OWL konzisztencia-ellenőrzőnek biztosítania KELL olyan eszközt, amellyel meg tudja adni (pl. egyik segéd-dokumentációjában) azt a modell-elméleti szemantikát [OWL Szemantika és absztrakt szintaxis], amelyet támogat (tehát a Közvetlen vagy az RDF-kompatibilis modell-elméleti szemantikát).
Egy OWL
konzisztencia-ellenőrzőnek megbízhatónak KELL lennie, tehát csak akkor
SZABAD Consistent
választ adnia, amikor a vizsgált dokumentum
konzisztens, és csak akkor SZABAD Inconsistent
választ adnia, ha
a vizsgált dokumentum nem konzisztens a konzisztencia-ellenőrző adattípus-leképezésével.
Ha a vizsgált dokumentum olyan adattípusokat használ, amelyeket az OWL konzisztencia-ellenőrző nem támogat, akkor KIADHAT egy erre vonatkozó figyelmeztetést.
Egy OWL konzisztencia-ellenőrzőt akkor lehet komplettnek és befejeződőnek tekinteni, ha elegendő
(de véges) számítási erőforrás (CPU ciklusok és memória), valamint hálózati hibáktól mentes környezet
rendelkezésre állása esetén, mindig vissza tud adni egy
Consistent
, vagy egy Inconsistent
minősítést.
Kimutatták, hogy az OWL Lite és DL esetén mindig konstruálható egy komplett és befejeződő
konzisztencia-ellenőrző (mivel ezek az alnyelvek eldönthetők),
ugyanakkor az OWL Full esetén ez nem lehetséges, minthogy ez a nyelv nem
eldönthető. [Practical
Reasoning].
Egy OWL konzisztencia-ellenőrző adattípus-leképezésének minimálisan támogatnia kell az xsd:integer
és az xsd:string
adattípusokat [XML Séma adattípusok].
NEM CÉLSZERŰ, hogy egy OWL konzisztencia-ellenőrző Unknown
választ
adjon vissza. (Bár ez néha elkerülhetetlen, mégis egy nem kívánatos
válasz.)
Az OWL konzisztencia-ellenőrzőknek négy különböző megfelelési osztályát definiálták:
Az OWL Lite konzisztencia-ellenőrző olyan OWL konzisztencia-ellenőrző, mely egy OWL Lite dokumentumot kezel inputként, és Közvetlen modell-elméleti szemantikát használ.
Az OWL DL konzisztencia-ellenőrző olyan OWL konzisztencia-ellenőrző, mely OWL DL dokumentumot kezel inputként, és Közvetlen modell-elméleti szemantikát használ.
Az OWL Full konzisztencia-ellenőrző olyan OWL konzisztencia-ellenőrző , mely OWL Full dokumentumot kezel inputként, és RDF-kompatibilis modell-elméleti szemantikát használ.
Egy OWL Full konzisztencia-ellenőrző
adattípus-leképezésének a minimumon kívül támogatnia kell
még az rdf:XMLLiteral
adattípust is [RDF Fogalmak], lásd: [RDF Szemantika].
Egy Teljes OWL Lite konzisztencia-ellenőrző olyan OWL Lite konzisztencia-ellenőrző, amelyik komplett és befejeződő.
Megjegyzés: Egy OWL Full konzisztencia-ellenőrző jelezheti, hogy egy OWL DL dokumentum inkonzisztens, ugyanakkor egy OWL DL-ellenőrző ugyanezt a dokumentumot konzisztensnek minősítheti (például: hasonlítsuk össze a Thing-005 tesztet a Thing-004 teszttel, vagy az AnnotationProperty-001 tesztet az AnnotationProperty-002 teszttel). Minden OWL DL konzisztencia-ellenőrző egyben OWL Lite konzisztencia-ellenőrző is.
Megjegyzés: Egy Teljes OWL
Lite konzisztencia-ellenőrző VISSZAADHAT egy Unknown
választ
egy OWL Lite dokumentumra
abban az esetben, ha a futása során a számítástechnikai erőforrásainak
korlátait túllépte.
Megjegyzés: Az a szóhasználat, hogy 'teljes' (complete) ebben a szekcióban követi a leíró logikai közösség konvencióit. Más közösségekben a 'teljes' minősítést gyengébb értelemben használják (a logikai következtető rendszerek inkonzisztencia detektálására utalva).
Amikor egy OWL szintaxis-ellenőrzőnek bármilyen teszt fájlt megadunk, vissza kell adnia a megjelölt eredményt. Ez az extrahitelességi tesztekre is vonatkozik.
Egy OWL
konzisztencia-ellenőrző a megfelelő konzisztencia és inkonzisztencia-tesztekkel ellenőrizhető. Itt azokat a
teszteket nevezzük "megfelelőnek", amelyek megfelelő szintűek, és amelyek
adattípusait támogatja az adott ellenőrző. A teszt szintje jelzi az
alkalmazott modell-elméleti szemantikát, amely eltérhet a fájl szintjétől.
Például: a Thing-004 teszt egy OWL DL fájlt tartalmaz, mely
consistent
egy OWL DL konzisztencia-tesztre, de
inconsistent
egy OWL
Full konzisztencia-tesztre.
Egy OWL konzisztencia-ellenőrző megfelelő adattípus-támogatással rendelkezik egy teszthez, ha az alábbi két feltételnek megfelel:
Ha egy OWL Lite
konzisztencia-ellenőrző, amelynek megfelelő az adattípus támogatása, beolvas egy OWL Lite konzisztencia-tesztet, akkor egy
Consistent
vagy egy Unknown
választ kell hogy
generáljon.
Ha egy OWL DL
konzisztencia-ellenőrző, amelynek megfelelő az adattípus támogatása, beolvas egy OWL DL vagy
OWL Lite konzisztencia-tesztet,
akkor egy Consistent
vagy egy Unknown
választ kell
visszaadnia.
Ha egy OWL Full
konzisztencia-ellenőrző, amelynek megfelelő az adattípus támogatása, beolvas egy OWL Full konzisztencia teszt, akkor egy
Consistent
vagy egy Unknown
választ kell
generálnia.
Az ezeknek megfelelő inkonzisztencia teszteknek egy Inconsistent
vagy egy Unknown
választ kell produkálniuk.
Egy teljes OWL Lite konzisztencia-ellenőrző lehetőleg ne adjon
vissza Unknown
választ OWL Lite konzisztencia- vagy inkonzisztencia-tesztekre, függetlenül a nem támogatott
adattípusoktól.
A fenti korlátozások az extrahitelességi tesztekre is vonatkoznak. Az a
konzisztencia-ellenőrző, amelyik korrekt (vagyis nem Unknown
)
választ ad, elnyeri az extrahitelességet.
A Manifest
fájlok követik azt az RDF sémát, amelyet az RDF
Test Cases [RDF Tesztek] céljára
dolgoztak ki.
Ezeket bővítették néhány új tulajdonsággal és típussal, amelyeket az OWL Teszt Ontológia deklarál (ennek URL-je: http://www.w3.org/2002/03owlt/testOntology).
Specifikusan minden tesztnek megvan a maga Manifest
fájlja.
Ezt egy olyan URI hivatkozás azonosítja, amelyet a Manifest
fájl
URL-jéből és a test
elemből állítanak össze.
A tesztnek explicite egy RDF típusa (rdf:type
-ja) van, mely a
következők valamelyike:
otest:NotOwlFeatureTest
otest:PositiveEntailmentTest
otest:NegativeEntailmentTest
otest:TrueTest
otest:OWLforOWLTest
otest:ConsistencyTest
otest:InconsistencyTest
otest:ImportEntailmentTest
otest:ImportLevelTest
Itt az otest
névtér-prefix kiterjesztése
http://www.w3.org/2002/03owlt/testOntology#
, az
rtest
-é pdig:
http://www.w3.org/2000/10/rdf-tests/rdfcore/testSchema#
A teszt-tulajdonságok a következők:
A teszt eredeti szerzőjének nevét a dc:creator
tulajdonság
értéke mutatja (lásd [Dublin
Core]).
A teszt leírását ([XHTML]
jelöléssel) az rtest:description
tulajdonság értéke adja meg.
Egy téma az [OWL nyitott
kérdések] listájáról, (ha van ilyen a tesztben) az
rtest:issue
tulajdonság értékeként szerepel.
Az OWL névtér egy megfelelő nyelvi opcióját (ha van ilyen a tesztben) az
otest:feature
tulajdonság értéke hordozza.
Azon input dokumentumok azonosítóját, amelyek a teszt-adatokat
tartalmazzák, vagy egyedül az rtest:inputDocument
tulajdonság
értéke, vagy pedig együtt, az rtest:premiseDocument
és az
rtest:conclusionDocument
tulajdonság értéke reprezentálja. A
következmény-tesztekhez szükséges kisegítő fájlt, amelyet az
Importkövetkezmény-teszt, az Import nyelvi szint-teszt és a test
imports-002 teszt használ, az otest:importedPremiseDocument
tulajdonság értéke nevezi meg.
Az alnyelvi megfelelési szintek, amelyeket mind a fájlokhoz, mind pedig a
tesztekhez meg kell adni, az otest:level
property tulajdonság
értéke jelöli meg. Ennek értéke minden egyes dokumentum számára a következők
egyike: otest:Full
, otest:DL
vagy
otest:Lite
vagy otest:Other
. Minden egyes teszthez
meg van adva egy vagy két szint. Ha a teszt otest:Lite
szintű,
akkor az implicit módon otest:DL
szintű tesztként is
használható.
A teszthez használt adattípusokat vagy az otest:usedDatatype
tulajdonság segítségével, vagy pedig ennek altulajdonságaival, konkrétan az
otest:supportedDatatype
vagy
otest:notSupportedDatatype
segítségével adjuk meg. Ezek azt
jelzik, hogy a teszt csak akkor érvényes, ha a tesztelt alkalmazás adattípus-leképezése támogatja, illetve nem támogatja a
tulajdonság értékeként megadott adattípusokat.
A teszt rtest:status
tulajdonsága a teszt státusát mutatja az A. függelékben megadott folyamat értelmében. Ennek értékei
(szintjei) a következők lehetnek:
Tartalomjegyzék
owl:AllDifferent
owl:AnnotationProperty
owl:Class
owl:DatatypeProperty
owl:FunctionalProperty
owl:InverseFunctionalProperty
owl:Nothing
owl:Ontology
owl:Restriction
owl:SymmetricProperty
owl:Thing
owl:TransitiveProperty
owl:allValuesFrom
owl:backwardCompatibleWith
owl:cardinality
owl:complementOf
owl:differentFrom
owl:disjointWith
owl:distinctMembers
owl:equivalentClass
owl:equivalentProperty
owl:imports
owl:intersectionOf
owl:inverseOf
owl:maxCardinality
owl:oneOf
owl:sameAs
owl:someValuesFrom
owl:unionOf
Tartalomjegyzék
Ezek a tesztek olyanok, amelyek a szakirodalomból ismeretesek (például [Heinsohn et al.]), vagy olyan tesztsorozatokból valók, amelyeket a Network Inference cég bocsátott a rendelkezésünkre, vagy olyanok, amelyeket a Munkacsoport fejlesztett ki.
Az alábbi járulékos névtér-prefixet használjuk ebben a szekcióban:
oiled
http://oiled.man.example.net/test#
A névtér-deklarációknál használatos N3 szintaxisban [N3] ezt így adjuk meg:
Névterek: |
@prefix oiled: <http://oiled.man.example.net/test#> . |
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Ezek olyan tesztek, amelyek nem illenek bele egyik kategóriába sem. Ezek közül egyesek az OWL Útmutatóból valók, míg mások az OWL olyan, egyéb aspektusait érintik, amelyekkel formális problémaként nem foglalkozott a Munkacsoport.
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Nincsenek olyan várakozások, hogy az implementációk sikeresen tudják majd futtatni a jelen a szekcióban említett teszteket, vagy hogy ezek futtatása által ténylegesen is extrahitelessé válnak.
A szándék itt lényegében az volt, hogy illusztráljuk az OWL szemantikáját, különösen az OWL Full-ét (ahogyan azt az OWL Szemantika és absztrakt szintaxis dokumentum definiálja), azzal a kiemelt céllal, hogy kimutassuk: ki lehet jelenteni az OWL nyelvben olyan dolgokat, amelyekről nem célszerű feltételezni, hogy az implementációk teljesen meg is értik.
Tartalomjegyzék
Ez a függelék leírja azt a folyamatot, amelyet ennek a tesztsorozatnak a fejlesztéséhez használtak.
A teszteket a Munkacsoport tagjai készítik. Egy (opcionális) teszt szerkesztő program segíti ezt a munkát. Az elkészült teszteket azután a test Web site megfelelő mappájába helyezik el. Ez a művelet a CVS segítségével, a W3C CVS szerveréhez való hozzáférés útján történik.
Elkészülésekor a teszt automatikusan a 'PROPOSED
' (Javaslat)
státusba kerül. A teszt szerzője előállít egy Manifest
fájlt
(teszt-metaadatfájlt) az új teszt mappájában. Ez a fájl azonosítja:
"PROPOSED"
.Az elnök belátása szerint az egyedi tesztek, tesztcsoportok a Munkacsoport elé kerülnek a heti távkonferenciák, vagy személyes összejövetelek során.
A tesztek a Munkacsoport döntése alapján 'APPROVED' (Elfogadott), vagy 'EXTRACREDIT' (Extrahitelességi) státusba kerülnek.
A Munkacsoport a döntésénél figyelembe veheti a teszttel kapcsolatos kedvező kritikákat és/vagy implementációs riportokat, és több más befolyásoló tényezőt is.
Ha a Munkacsoport elfogadja a tesztet, akkor azt a teszt-esetek dokumentumába is felveszik.
A Munkacsoport elutasíthatja a tesztet, mely esetben annak státusa
'REJECTED'
(Visszautasított) lesz. Ez nem jelenti azt, hogy az
ellenkezőjét viszont elfogadták. Egy technikailag korrekt teszt
elutasításának lehetnek stilisztikai, vagy más indokai is.
Teljes mértékben a munkacsoport belátására van bízva, hogy elfogadja-e a tesztet, vagy sem, függetlenül attól, hogy az megfelel-e az itt leírt folyamatnak vagy az OWL munka-anyagainak.
Új információk fényében, illetve az elnök belátásától függően, a
Munkacsoport felülvizsgálhatja bármelyik korábbi döntését, bármelyik
teszt-esettel kapcsolatban. Az 'OBSOLETED'
(Elévült) státus
használható annak jelölésére, hogy a tesztet már nem tekintik
megfelelőnek.
A szerkesztők szerkesztői változtatásokat eszközölhetnek a javasolt, vagy a már elfogadott teszteken. Az ilyen változtatások az alábbiak lehetnek:
Az alábbi stilisztikai szabályok alkalmazását preferálja a Munkacsoport. E szabályok egyike sem kötelező érvényű, de a tesztek szerzőinek tudniuk kell, hogy könnyebb konszenzust elérni a munkacsoportban, ha követik ezeket a szabályokat.
A teszteket RDF/XML-ben kell megfogalmazni.
Az alábbi RDF/XML nyelvtani szabályok [RDF Szintaxis] nem kerülnek alkalmazásra:
xml:base
használataA teszt és Manifest fájloknak rendelkezniük kell egy xml:base
attribútummal [XMLBASE] a
doc
(dokumentum) elemben. Ez a dokumentum preferált URL-jét
mutatja, amelyről az ténylegesen letölthető.
Azok a fájlok, amelyek nem tartalmaznak relatív URI-ket, elhagyhatják az
xml:base
attribútumot.
A Test and Manifest fájlokhoz ".rdf"
fájlnév kiterjesztést
kell használnunk, az URI referenciákhoz viszont nem szabad.
Az az URL, amelyet az xml:base
deklarációban használunk, nem
tartalmazhat fájlnév-kiterjesztést.
A Test és Manifest fájlokban található minden URL-nek ténylegesen létező
Web erőforrásra kell mutatnia, kivéve azokat, amelyek olyan domain neveket
használnak, amelyeknek "example"
az utolsó előtti komponensük
(mint például "http://www.example.org/ontology#prop"
).
Minden teszt-fájlban XML kommentárként el kell helyezni az alábbi copyright nyilatkozatot:
<!-- Copyright World Wide Web Consortium, (Massachusetts Institute of Technology, European Research Consortium for Informatics and Mathematics, Keio University). All Rights Reserved. Please see the full Copyright clause at <http://www.w3.org/Consortium/Legal/copyright-software.html> $Id: Overview.html,v 1.9 2004/02/10 15:29:21 sandro Exp $ -->
A teszt leírásának:
A leírást XML kommentárként be kell építeni minden teszt-fájlba, RDF tartalomként pedig a Manifest fájlba.
Azokat a teszteket, amelyek főként valamilyen OWL osztályra vagy tulajdonságra vonatkoznak, olyan könyvtári mappában kell elhelyezni, amelyet az adott osztály vagy tulajdonság lokális nevéből képzett névvel azonosítunk.
Azon tesztek könyvtári mappáját, amelyek valamely speciális OWL
problémakörre vonatkoznak (lásd: [OWL
nyitott kérdések]), a problémakör (issue) sorszáma után kell elnevezni.
Pl. az I3.4
név azt jelzi, hogy a teszt a nyitott kérdések
listájában 3.4 sorszám alatt szereplő problémát/szituációt teszteli.
Minden mappa 001-től folyamatosan emelkedő sorszámú teszteket kell hogy tartalmazzon.
Egy mappában nem lehet két olyan teszt, amelynek ugyanaz a sorszáma.
Egy tesztben szereplő minden fájl nevének tartalmaznia kell a teszt sorszámát a név végén, a kiterjesztés előtt.
A fájlnév többi részének a teszt típusához kötődő konvenciót kell követnie.
Megjegyzés: Az APPROVED (Elfogadott) státusú tesztek a mappában nem szükségszerűen jelennek meg folyamatos sorszámozással.
Megjegyzés: Ez eltér az RDF Core test-esetek számozási konvenciójától.
Az elfogadott és a javasolt teszteket mind RDF/XML-ben (ez a normatív formájuk), mind pedig tripletek formájában be kell mutatni. A tripletek alany, állítmány és tárgy részből álló elemi állítások, hasonlóan az N-triples formátumhoz, amelyet az [RDF Tesztek] esetében is használunk. Az OWL esetén azonban még az alábbi járulékos konvenciók is használatosak:
http://www.w3.org/2002/03owlt/
.A teszt-adat fájlokban mindenütt használhatók az alábbi prefixek:
rdf
http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#
rdfs
http://www.w3.org/2000/01/rdf-schema#
owl
http://www.w3.org/2002/07/owl#
xsd
http://www.w3.org/2001/XMLSchema#
first
#
karakterrel megtoldva. Az első
fájl neve premisesNNN.rdf
,
badNNN.rdf
,
consistentNNN.rdf
,
inconsistentNNN.rdf
vagy
importsNNN.rdf
a teszt-típustól függően. (Nincs alkalmazásban az igaz tesztek és az OWL önleíró tesztek esetén).second
#
karakterrel
megtoldva
. A második fájl neve
conclusionsNNN.rdf
,
nonconclusionsNNN.rdf
vagy
mainNNN.rdf
a teszt típusától függően.N3 szintaxisban (amelyet a névtér-deklarációkban használunk [N3]) a fenti első négy névtér-prefix így jelenik meg:
Névterek: |
@prefix rdf: <http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#> . @prefix rdfs: <http://www.w3.org/2000/01/rdf-schema#> . @prefix owl: <http://www.w3.org/2002/07/owl#> . @prefix xsd: <http://www.w3.org/2001/XMLSchema#> . |
A többi névteret explicit módon fel kell sorolni a teszt-adatokban.
Tartalomjegyzék
Jeremy Carroll köszönetét fejezi ki Oreste Signore-nak, vendéglátójának a W3C Olasz Irodájánál, valamint az Istituto di Scienza e Tecnologie dell'Informazione "Alessandro Faedo"-nál, mely a Consiglio Nazionale delle Ricerche alintézménye, és ahol Jeremy vendégkutatóként dolgozik.
Az alább felsorolt munkatársak szolgáltatták a teszteket ehhez a dokumentumhoz: Sean Bechhofer, Ian Horrocks, Peter F. Patel-Schneider, Jeff Heflin, Dan Connolly, the Guide editors, Jonathan Borden, Charles White, Martin Dürst, Masayasu Ishikawa, Jim Hendler, Herman ter Horst, Dave Reynolds, valamint a szerkesztők.
Ian Horrocks jelentősen hozzájárult a dokumentumnak a A megfelelőség című szekciójához.
Sandro Hawke készítette a tests results weblapot, mely nagy segítséget jelentett a dokumentum "Ajánlattervezet" fázisában.
Köszönetünket fejezzük ki azoknak, akik tesztriportokat adtak, vagy észrevételeikkel segítették az "Ajánlattervezet" kidolgozását: Ken Baclawski, Sean Bechhofer, Ian Dickinson, Michael Grove, Sandro Hawke, Ian Horrocks, Minsu Jang, Gary Ng, Mehrdad Omidvari, Bijan Parsia, Peter F. Patel-Schneider, Dave Reynolds, Rob Shearer, Evren Sirin, Charles White and Youyong Zou. Azokat is köszönet illeti, akik segítettek azoknak a rendszereknek a kidolgozásában, amelyekkel (többek között) ezt a technikai riportot is elkészíthettük.
Ez a dokumentum azoknak a széles körű eszmecseréknek és egyeztetéseknek az eredménye, melyeket a Web Ontológia Munkacsoporton, mint egészen belül folytattunk. A résztvevők ebben a munkacsoportban: Yasser alSafadi, Jean-François Baget, James Barnette, Sean Bechhofer, Jonathan Borden, Stephen Buswell, Jeremy Carroll, Dan Connolly, Peter Crowther, Jonathan Dale, Jos De Roo, David De Roure, Mike Dean, Larry Eshelman, Jérôme Euzenat, Tim Finin, Nicholas Gibbins, Sandro Hawke, Patrick Hayes, Jeff Heflin, Ziv Hellman, James Hendler, Bernard Horan, Masahiro Hori, Ian Horrocks, Jane Hunter, Rüdiger Klein, Natasha Kravtsova, Ora Lassila, Deborah McGuinness, Enrico Motta, Leo Obrst, Mehrdad Omidvari, Martin Pike, Marwan Sabbouh, Guus Schreiber, Noboru Shimizu, Michael K. Smith, John Stanton, Lynn Andrea Stein, Herman ter Horst, David Trastour, Frank van Harmelen, Bernard Vatant, Raphael Volz, Evan Wallace, Christopher Welty, Charles White, Frederik Brysse, Francesco Iannuzzelli, Massimo Marchiori, Michael Sintek and John Yanosy.
Ez a szekció leírja azokat a változtatásokat, amelyek az OWL Test Cases Proposed Recommendation (Ajánlattervezet státusú) dokumentum, és a jelenlegi (Ajánlás státusú) dokumentum megjelenése között történtek az anyagon.
Az OWL-lal és az RDF Szemantikával való konzisztencia megteremtése érdekében a data type map (adattípus-leképezés) kifejezést használjuk a datatype theory (adattípus-elmélet) kifejezés helyett. Ez a javítás több helyen is előfordult, beleértve a miscellaneous-204, miscellaneous-205 és az I5.8-012 tesztek leírását is. Ez utóbbi módosítás következményeként kisebb szövegváltoztatásokra is sor került.
Időszerűsített hivatkozások az RDF és OWL dokumentumokra.
Egy bekezdés beszúrása a 4.2.2 szekció végéhez, mely arra hívja fel a figyelmet, hogy egy OWL Full konzisztencia-ellenőrző adattípus-leképezésének (minthogy ez az RDF szemantika adattípus-leképezése is) támogatnia KELL az rdf:XMLLiteral adattípust. Ez a módosítás explicitté teszi azt a követelményt, amely az Ajánlattervezetben még csak implicitként szerepelt. Az OWL Full konzisztens dokumentum definíciójában egy link cseréjével tisztázásra került, hogy az ilyen dokumentum adattípus-leképezését az RDF Szemantika definiálja.
Ennek következményeképpen egy explicit hivatkozást vezettünk be az RDF Szemantika dokumentumra. (Ez a hivatkozás még csupán implicit volt az Ajánlattervezetben).
Egy hiba kijavítására került sor a miscellaneous-205 teszt meta-adataiban, mely nem alkalmazható az OWL Full-ra, minthogy ez rdf:XMLLiteral adattípust igényel. Ez a változtatás látható a teszt fejlécében is, ahonnan kitöröltük a "Full" szót.
Ez a hiba az OWL Test dokumentum Előzetes ajánlattervezet és Ajánlattervezet fázisában még viszonylag jóindulatúnak tűnt:
challenge@dimacs.rutgers.edu
Found at ftp://dimacs.rutgers.edu/pub/challenge/satisfiability/doc/satformat.tex
May 8, 1993.