Címkék vagy utasítások
A 3.3.2. teljesítési feltétel értelmezése
A teljesítési feltétel célja
A teljesítési feltétel célja, hogy a felhasználók ne vétsenek hibákat a bevitel folyamán. Ennek érdekében a felhasználói interfésznek az információk beviteléhez egyszerű utasításokat és magyarázatokat kell tartalmaznia. A fogyatékos felhasználók sokkal nagyobb valószínűséggel fognak hibákat elkövetni, mint egészséges társaik, illetve a hibák kijavítása is nagyobb erőfeszítést igényel tőlük. A fogyatékos felhasználók számára a hibák elkerülésének módszerei fontos stratégiát jelentenek. A fogyatékkal élőknek jól megszerkesztett űrlapok és eljárások szükségesek a lapok megfelelő kezeléséhez. A vak felhasználóknak pontosan tudniuk kell, hogy milyen információkat kell a mezőkbe írniuk és melyek a rendelekezésre álló választási lehetőségek. Az űrlap vezérlőihez rendelt egyszerű utasítások az értelmi fogyatékkal élőknek, valamint a képernyő nagyítókat alkalmazóknak lehetnek a segítségére.
A teljesítési feltételnek nem az a célja, hogy szükségtelen információkkal összezavarja a honlapokat, hanem az, hogy fontos magyarázatokkal és utasításokkal segítse a fogyatékos felhasználókat. A túl sok információ vagy utasítás ugyanolyan akadályozó tényező lehet, mint a túl kevés. A cél az, hogy a megfelelő mennyiségű információk biztosításával elkerülhetővé váljon a felesleges zavar vagy navigálás.
A 3.3.2 teljesítési feltételből származó előnyök
-
A beviteli elemek címkékkel történő társítása biztosítja azt, hogy a beviteli mezővel kapcsolatos információkat a képernyőolvasók is ki tudják mondani, abban az esetben, ha a figyelem az adott mezőre irányul.
-
A címkék és a hozzájuk tartozó mezők egymáshoz viszonyított szoros elhelyezése sokkal valószínűbbé teszi azok egyszerre történő megjelenését a képernyő csak kis részét megjelenítő képnagyítók alkalmazása esetén.
- Az előforduló adatformátumok példáinak előzetes megjelenítése segítséget nyújthat az értelmi fogyatékos, illetve a nyelvi és olvasási gondokkal küzdő felhasználók számára.
-
Az adott mezők pontos azonosítása megakadályozza azt, hogy a csak billentyűzetet használók rosszul kitöltött űrlapot küldjenek el és ennek következtében, újra vissza kelljen navigálniuk a rosszul kitöltött lapra a hiányzó információk megadása céljából.
Példák a 3.3.2 teljesítési feltételre
-
Egy mező, amelybe az Egyesült Államok kétbetűs rövidítését kell beírni (US) olyan hivatkozással rendelkezik, amely az országok neveit, valamint azok rövidítéseit ábécé sorrendben tartalmazó felugró listára mutat.
-
Egy dátum rögzítésre szolgáló mező előtt álló szöveg megadja a dátum beírásának helyes formátumát.
-
Nevek rögzítésére szolgáló mezők esetében címkével egyértelműen jelzik a "Keresztnév" illetve a "Családi név" beírására szolgáló mezőket, amivel elhárítják a nevek összekeveredéséből bekövetkező lehetséges zavart.
-
Az amerikai telefonszámok három mezőben tartalmazzák a területi kódot, előhívót és magát a telefonszámot. A területi kód beírására szolgáló mezőket idézőjelek jelzik, míg az előhívót és a számot kötőjelek választják el egymástól. Míg a pontozás egyértelmű vizuális magyarázattal szolgál az amerikai telefonszámokat ismerőknek, addig nem elégségesek a mezők megcímkézéséhez. Az egyszerű "Telefonszám" kifejezés szintén nem címkézheti meg mind a három mezőt. Ennek megfelelően a három mezőt egy mezőcsoportba kell szerkeszteni, amelyet a "Telefonszám" jelmagyarázattal kell ellátni. A mezőknek külön-külön nem lehet a pontozáson kivül látható címkét szerkeszteni, ezért ezekhez "Cím" attribútummal rendelkező láthatatlan címkéket kell megadni. A cím attribútumok értékeinek ebben az esetben "Területi kód"-ként, "Előhívó"-ként és "Telefonszám"-ként kell szerepelniük.
Kapcsolódó források
A források tájékoztató jellegűek, és csak angol nyelven érhetőek el.
(none currently documented)
A 3.3.2 teljesítési feltételhez kapcsolódó technikák és gyakori hibák - Címkék vagy utasítások
Ebben a részben minden egyes, számmal jelölt tétel egy olyan technikát vagy technikák kombinációját jelöli, amelyet a WCAG Munkacsoport elegendőnek tart a jelen teljesítési feltételnek való megfeleléshez. A felsorolt technikák csak abban az esetben felelnek meg a teljesítési feltételnek, ha az összes WCAG 2.0 megfelelőségi követelmény teljesítésre került.
Elégséges technikák
G131: Providing descriptive labels AND one of the following:
H44: Using label elements to associate text labels with form controls (HTML)
H71: Providing a description for groups of form controls using fieldset and legend elements (HTML)
H65: Using the title attribute to identify form controls when the label element cannot be used (HTML)
G167: Using an adjacent button to label the purpose of a field
Megjegyzés: A lista végén szereplő technikák "utolsó lehetőségként" kerültek említésre, és csak akkor alkalmazhatók, ha más technika már nem használható a weblaphoz. A többi technika alkalmazása több ember számára garantálja az akadálymentesítést ezért használatuk előnybe részesítendők.
Egyéb (javasolt) technikák a 3.3.2-höz
Bár a megfelelőség szempontjából nem számítanak követelménynek, az alábbi technikákat érdemes figyelembe venni a tartalomhoz való hatékonyabb hozzáférés elősegítésére. A felsorolt módszerek/technikák közül nem mindegyik működik vagy hatékony bizonyos helyzetekben.
-
Lineáris űrlap szerkezet, valamint a hasonló elemek csoportosítása (hivatkozás előkészületben)
A 3.3.2 kapcsán elkövetett gyakori hibák
A WCAG Munkacsoport a következő gyakran előforduló hibákat említi meg a 3.3.2-es teljesítési feltételre vonatkozóan:
Terminológia
- címke
-
a szöveg, vagy más, a szövegalternatívával együtt álló elem, amely a webtartalmon belül a felhasználó számára jelenik meg az elem azonosításához
Megjegyzés 1: Egy címke minden felhasználó számára megjelenik, ugyanakkor a név rejtve maradhat és csak a kisegítő technológián keresztül jelenik meg. Számos (de nem az összes) esetben a név és a címke azonos.
Megjegyzés 2: a címke szakkifejezés a HTML-ben nem korlátozódik a címke elemre.