C melléklet: A metaadatok értelmezése
Ebben a részben a WCAG 2.0 teljesítési feltételeinek megfelelő metaadat technikák kerülnek ismertetésre. A metaadatokkal kapcsolatos további informácioókért tekintse meg az alábbi forrásokat.
Legegyszerűbben leírva a metaadatok "adatokról szóló adatok", amelyek a források leírására és megtalálására szolgálnak.
A metaadatok hatásos eszközök a weblapok és az olyan akadálymentesített weblap elemek leírására, mint az egymásnak megfelelő társított webtartalom változatok.Ezek a leírások viszont képessé teszik a felhasználókat az igényeiknek megfelelő információk megtalálására.
A WCAG-val együtt a metaadatok, többek között, az alábbi szerepekre alkalmasak:
-
A metaadatok segítséget nyújtanak a konform weblap változatok és a nem-megfelelő weblapok párosításához, annak érdekében, hogy a felhasználók a számukra használhatatlan nem-megfelelő lapokról megtalálják a konform weboldalakat.
-
A metaadatok felhasználhatók azoknak a lapváltozatoknak a megtalálására és leírására, amelyeknek többszörös változata került kidolgozására, különösen abban az esetben, ha a lapokat fogyatékos felhasználók általi alkalmazásra optimalizálták. A felhasználó a metaadatok révén megtalálhatja a lapváltozatot és azonosíthatja annak jellegzetességeit, vagyis megtalálhatja az igényeinek legjobban megfelelő verziót.
-
A teljes lapokhoz kapcsolódó alkalmazásokon kívül (mint amilyenek a fenti 1-es és 2-es pontban szerepelnek) a metaadatok segítségével a weboldal elemek változatai is leírhatók. Tehát, a metaadatok segítségével megtalálhatjuk egy weblap elem változatát és megszerezhetjük a változatok (amennyiben vannak) leírását, annak érdekében, hogy megtalálhassuk a felhasználó igényeinek leginkább megfelelő verziót.
Metaadatok forrásai
A metaadat leírások gyakran használnak meghatározott és elfogadott szótárakból származó értékeket. Ilyenek például a forrás témája, vagy a publikációjának dátuma. Ezek általában a számítógép által olvashatók. Az a szoftver, amely képes a metaadat séma értelmezésére számos hasznos feladatra használható, de egyébként semmit sem ér. Általában a metaadatokkal rendelkező objektumok egy vagy több metaadat leírással rendelkeznek.
A metaadatok jól ismert specifikációi (sémái) az alábbiak lehetnek:
-
Dublin Core Metaadat Kezdeményezés (DCMI) terminusok a kereszt-felerősítési forrásokhoz
-
IEEE Szabvány az objektum metaadatok tanulásához 1484.12.1-2002
-
ISO/IEC JTC1 Egyénileg kezelt alkalmazhatóság és akadálymentesítés a tanuláshoz, oktatáshoz és képzéshez 24751 másnéven Hozzáférés Mindenhez (AfA) Metaadat
Léteznek olyan eszközök, amelyek a források leírását teszik lehetővé, de ezt kézzel is meg lehet oldani. Minél könnyebben előállítható vagy összegyűjthető a metaadat a forrás megalkotásánál, vagy publikálásánál, annál hatékonyabb lesz az eljárás és valószínűbb az alkalmazása.
Néhány példa lehet:
Az akadálymentesítést segítő metaadatok alkalmazása jelentheti: