Célok
A közszolgálati adatok megosztása sokszor időigényes, drága és nehéz folyamat. A közösség igénybevételével növelhetjük az elérhető adatok mennyiségét és minőségét, és mindemellett lelkesíthetjük a potenciális felhasználókat.
Hivatkozások a felülvizsgált PSI direktívára
Kihívás
A gép által feldolgozható adatok minőségének és mennyiségének növelése korlátozott költségvetés mellett.
Megoldás
A crowdsourcing hatékony módja lehet a gép által feldolgozható adatok mennyiségének és minőségének növelésére, különösen a kulturális örökség szervezetek esetén. Az olyan innovatív technológiák, mint a gamifikáció segíthetnek kiaknázni a közösség tudását és lelkesedését. Elérhetővé tehetjük például az adathalmazokat a GitHub-on, hogy a felhasználók javításokat eszközölhessenek bennük (úgy, hogy a korrekciók elfogadása továbbra is az adattulajdonos kezében marad). Ezt a megközelítést követi például Chicago város GitHub oldala. A döntéshozók számára az állami intézményektől független crowdsourcing projektek felmérése segíthet azon értékes adathalmazok kiválasztásában, amelyeket érdemes előrehozni az adatok nyilttá tevésekor, hiszen a közösségi részvétel kiválóan jelzi az adatok iránt fennálló érdeklődést.
Miért ez a jó gyakorlat?
Számos intézmény (pl. a kulturális örökség területén) nem rendelkezik az évek során felhalmozott strukturálatlan adatok manuális feldolgozásához szükséges erőforrásokkal. Ezek a szervezetek a közösséggel együttműködve lehetőséget kapnak, hogy olyan pontosabb, gép által olvasható adatokat kapjanak, amelyek lehetővé teszik a szélesebb körű újrafelhasználást.
A nagy mennyiségű, gép által olvasható nyílt adat megléte szélesebb körű felhasználási eseteket tesz lehetővé a szolgáltatások és alkalmazások számára.
- Számos szervezet nem rendelkezik olyan erőforásokkal, amely lehetővé teszik a felhalmozott strukturálatlan adatok manuális feldolgozását.
- A közösséggel együttműködve ezen szervezetek lehetőséget kapnak, hogy olyan pontosabb, gép által olvasható adatokat kapjanak, amelyek szélesebb körű újrafelhasználást tesznek lehetővé.
- A crowdsourcing azt a közönséget aktivizálja, melynek a végterméket szánjuk.
Hogyan valósítsuk meg ezt a jó gyakorlatot?
- Elsőként mérjük fel a pontos igényeket, majd keressünk olyan csoportokat, amelyek képesek ezek megvalósítására a crowdsourcing segítségével.
- Tekintsünk a crowdsourcing-ra olyan újabb eszközként, amely segít az adathalmazok létrehozásában és továbbfejlesztésében, majd gondoljuk át, hogy az adatgyüjtés mely fázisaiban alkalmazhatjuk ezt a legjobban.
- Vonjunk be olyan feleket a munkába, melyeknek előnye származhat egyes adathalmazok ingyenes elérhetőségéből, és érjük el, hogy anyagilag is támogassák a crowdsourcing kezdeményezést.
- A feladatoknak apróknak kell lenniük, hogy az önkéntesek rövid időn belül el tudják végezni azokat.
- Ha lehetséges, alkalmazzunk gamifikációs megközelítést, ami annyit takar, hogy a felhasználók játék közben hajtanak végre hasznos feladatokat.
- Lehetséges a crowdsourcing alkalmazása a felhasználó tudta nélkül is. Ennek legismertebb példája a CAPTCHA, amellyel a felhasználók olyan szófelismerési mikrofeladatokat oldanak meg, amelyet az optikai szövegfelismerő szoftverek nem képesek, ezzel segítve a nehezen felismerhető szövegek digitalizálását.
Hol valósult már meg ez a jó gyakorlat?
Ország | Megvalósítás | Kapcsolat |
---|---|---|
Svédország | Guiding principles for digital cultural heritage (PDF) | Digisam |
Csehország | Společně otevíráme data | Michal Tošovský |
Referenciák
- Dimitris Paraschakis, Crowdsourcing cultural heritage metadata through social media gaming, 2013, Malmö University
- Krems Workshop Session: Towards A Sustainable Austrian Data Market
Nemzeti iránymutatások
Erre a jó gyakorlatra hivatkoznak, vagy ezzel megegyező tanácsot adnak a következő iránymutatások:
- (Austria) Open-Government-Vorgehensmodell Open Government Process Model
- (Belgium) Open Data Handleiding Open Data Handbook
- (CzechRepublic) Standardy publikace a katalogizace otevřených dat veřejné správy ČR Open Data Standards
- (Finland) Avoimen Datan Opas Open Data Guide
- (Germany) Open Government Data Deutschland
- (Hungary) Nyílt Adatok kézikönyv Open Data Handbook
- (International) Open Data Handbook, Solutions Bank
- (Latvia) Atvērto datu vadlīnijas Open Data Guidelines
- (Lithuania) Viešojo Sektoriaus Informacijos platinimo gerosios praktikos Best Practices for Sharing Public Sector Information
- (Luxembourg) Recommandations pour l'ouverture des données publiques Recommendations for opening data
- (Serbia) Open Data Handbook
- (Slovenia) Priročnik za odpiranje podatkov javnega sektorja Manual for the opening of public sector information
Kapcsolat
Nyújtsunk visszajelzési csatornákat a meglévő állami adatok minőségének javításához
Feladatkezelő
Bármilyen, a fenti jó gyakorlathoz kapcsolódó észrevétel, mint például a megvalósítás, az ahhoz kapcsolódó tapasztalat, levont tanulságok, vagy iránymutatások melyek erre a jó gyakorlatra hivatkoznak, felvihetők és megvitathatók a projekt GitHub-on.